Yörük Dağları Toroslar (Alahan – Dağpazarı Dağ Bisikleti Turu)

   17 Mayıs 2015 Pazar Sabahı Ulaş Kaya,Aykut Yıldırım’la birlikte aracımıza bisikletlerimizi yükledikten sonra Alahan’a doğru yola koyulduk. Alahan’da Kravga Köyü ve rüzgar tribünleri manzaralı çaylarımızı içtikten sonra bisikletlerimizin de son kontrollerini yaparak turumuza başladık, turun başlangıcı asfalttı ve Mavic Wintec Alti cihazının bana verdiği veri; eğim %8 ve sıcaklık 34 C idi,bir tarafta kavurucu güneş diğer tarafta asfaltın sıcağı ve tura direk rampada başlamak bizi epeyce zorlasa da, turun kaymağı yani “buraları ineceğiz düşüncesi” ve  “tatlı talı rampa, az kaldı” tesellisi ile bitirmeye çalıştık, ortada bir de gerçek vardı bu rampa hiç bitmiyordu sürekli çıkıyorduk 2 yıl önce aynı rotanın tersini yapsak da yine de 665 mt kadar tırmanacağımızı biliyor ve sürekli rakımı kontrol ediyorduk galiba her on dakikada 5 mt falan çıkıyorduk. Asfalttan stabilize yola girdikten sonra sıcağın bir nebze azalması ve lastiklerimizin istediği parkura girmesinin rahatlığıyla tırmanmaya devam ettik.Yol üzerinde çift başlı bir çeşmenin önünde durduğumuzda kendisini “Aşık Hulusi” olarak tanıtan ak sakallı dede bize bir güzel “kara çadır değerin biçilir mi?” şiiri ve türküsü söyledi.
  Yolumuza kaldığımız yerden devam ettik Toros dağlarında başınızı çevirdiğiniz yerde yörükler varoluşlarıyla, hoş sohbetleri ve muhabbetleriyle harika insanlardır, hele o kara keçileriyle köpekleri yok mu? Köpekleri Ulaş hocayla, Aykut’a sorsak destan yazabilirler sanırım 🙂 Dağ pazarı Köyü’ne yakın Kestel Ormanının içinde bulunan küçük göl turun keyfine keyif kattı dönüşte bir önceki turumuza göre farklı bir rota denemeye karar verdik ve geldiğimiz yoldan direk Alahan Manastırına inen yolu Aşık Hulusi dede tarifiyle %10-12 eğimle inmeye başladık, fakat eğimin fazla olması, yolun bozuk olması sebebiyle manastıra kadar tekerlerimizin sağlamlığı ve balataların kontrolüyle sürekli çift freni de kullanarak yavaş yavaş indik. Bir ara arkamızdan saran köpek, Ulaş hocamın frenleri bir anda salıp hızlanmasına bu kez de köpek korkusundan ziyade  duramama korkusuna sebep oldu, neyse ki yavaşlamakta problem çekmedi. Bu şekilde yorgun,aç,duş alma isteği ile ,turumuzun geri dönüşüne koyulduk.

Gezi detayları Rota:Alahan – Alahan – Dağ Pazarı – Göl – Alahan Manastırı

Mesafe: 44,84 km
Zaman: 03:28:09
Ort Hız: 13,1 km / s
Kalori: 2.106 C
Ort Sıcaklık : 29,8 ° C
Ort Hız Hareketli: 15,2 km / s
Maksimum Hız: 62.3 km / saat
Min Yükseklik: 656 m
Max Yükseklik: 1.563 m
En Yüksek Sıcaklık: 33,0 ° C

DCIM100GOPRO DCIM100GOPRO DCIM100GOPRO DCIM100GOPRO DCIM100GOPRO DCIM100GOPRO DCIM100GOPRO DCIM100GOPRO DCIM100GOPRO DCIM100GOPRO DCIM100GOPRO

Diğer Abonelerin Arasına Sende Katılabilirsin

Posta hesabına bir gün bir mail düşer. Okursun, bakarsın ve çok beğenirsin. İşte o mail sırt çantanı alıp bir yerlere gitmen ve seni harekete geçirmek için yeterli olabilir. Türkiye ve Yurt dışı gezi yazılarımızın mail adresinize gelmesini ister misiniz? Sadece e-posta adresinizi yazarak hemen abone olun! Gezgin İz sizi harekete geçirecek makaleleri mail adresinize göndersin ama reklam vs göndermesin.. :)

CEVAP VER