05 Haziran 2016 Karaman’dan gece yola çıkıp Zirve Dinlenme tesislerinde çay ve kahvaltı molası verdikten sonra uykusuzluğumuzu atıp Akseki’ye gidip 2000 yıllık mazisi olan Via Sebaste Antik yolunda sabah sabah Sarıhacılar Köyü’ne doğru doğa yürüyüşümüze başladık.(5km).

Bu parkuru yürümek isteyenler için ;Akseki’nin girişinde bulunan Jandarma Karakolunun karşısından dağa doğru giden yola giriyoruz, hemen elli metre çıkmadan sağ kolda parkurun girişini işaretlemişler birde ardıç ağacı var.
İlk girişte aşağıya doğru iniş sonra hep çıkış olan taş döşenmiş yoldan gidebilirsiniz.Bizler biraz daha keyfi bir gezi olsun istediğimizden yürüyüşümüzü kısa bitirdik fakat gerçekten büyük keyif aldık.
Bu parkura sırf yürüyüş için gelmek isterseniz de Akseki – Sarıhacılar – Belenilvat – Büyükilvat – Nohutçukuru – Arap Sivrisi – Çiğ Devrenti parkurunu yapabilirsiniz.

  Çam, sedir, ladin ve köknar ormanları ile kaplı Toros dağlarına yaslı ahşap ve taş işçiliğinin en güzel örneklerini görebileceğiniz, Sarıhacılar Köyü’nde taş evleri hayranlık ile fotoğraflayıp köyün imamı olan Muhammed Güzel hocanın profesyonel rehberlere taş çıkaran bilgilendirmesi ve tanıtımıyla bizi mest etti doğrusu.Misafirperverliğine diyecek laf yok hoca kendini aşmış 🙂 Etnografya müzesi,tarih kokan sokaklar, düğmeli evleri, Ahşap cami, su kuyularını gördükten sonra bir de dut ağacından kendimizi zor ayırıp tekrar yollara koyulduk.
  Ormana Köyü’ne gidip tarihi sokakları gezip, düğmeli evlerin nasıl yapıldığı,özellikleri ,yaşam biçimlerini gördükten ve anlattıktan sonra guruldayan karnımızı doyurmaya, bölgede bulunan işletmeye (Ormana Active) girdik. Hafta sonu olması sebebiyle epey bir kalabalıktı buna rağmen kalabalığın üstesinden geldiler diyebiliriz. İlgi biraz az olsa da mekanın güzelliği ve yemeklerin lezzetiyle keyifli bir şekilde Altınbeşik Mağarası’nın yolunu tuttuk

Ürülü Köyü’ne doğru gidip Altınbeşik Mağarası yoluna girdiğimizde dereyi, ormanı, uçurumu, manzarayı gördükten sonra yolumuza devam ettik. Bölge Milli Parklar içinde olduğu için giriş ücretli fakat giriş ücreti verdikten sonra orada bulunan Mağaraya girmek için de kullanılan bot ve sandalları ücretsiz kullandık.Mağara içerisi ışıklandırılmış su inanılmaz berrak ve durgundu. Sodalı ve soğuk suyun üzerinden ihtişamlı mağaranın tadını çıkardıktan sonra bugünlük gördüklerimiz bizi fazlasıyla mutlu etmiş ve yorgunluktan bitap düşmüş bir şekilde vakitlice Karaman’a dönemek için yolumuza koyulduk.

Diğer Abonelerin Arasına Sende Katılabilirsin

Posta hesabına bir gün bir mail düşer. Okursun, bakarsın ve çok beğenirsin. İşte o mail sırt çantanı alıp bir yerlere gitmen ve seni harekete geçirmek için yeterli olabilir. Türkiye ve Yurt dışı gezi yazılarımızın mail adresinize gelmesini ister misiniz? Sadece e-posta adresinizi yazarak hemen abone olun! Gezgin İz sizi harekete geçirecek makaleleri mail adresinize göndersin ama reklam vs göndermesin.. :)

CEVAP VER