img_1743

Mağaranın Özellikleri

Pınar Gözü Mağarası, 15 km uzunluğu ile ülkemizin en uzun mağarası ünvanına sahiptir. Mağaranın başlangıcı ve bitişi arasındaki kot farkı 720 metre olup, mağaranın keşfi tam olarak bitmemiştir.
Mağaranın içinde değişik büyüklükte göller, şelaleler, damlataş havuzları ve her türden damlataş birikmeleri geniş yer kaplar.

Mağaranın girişinde saatte hızı 50 – 150 km olan şiddetli bir rüzgâr vardır.Mağaranın önünde fazla durursanız soğuktan kemikleriniz bile donabilir.Mağaradan çıkan suyun sıcaklığı ise Ağustos ayında bile 4-5 dereceyi geçmemektedir.

img_1610

img_1611

img_1737

img_1618

Bölge Milli Parklar Tarafından Koruma Altında
Mağara Dedegöl dağı eteklerinde 1600 metrede bulunuyor. Dedegöl dağının zirvesi ise 2992 metre.
Bölge Kızıldağ Milli Parkı sınırları içinde yer almaktadır.Mağaranın önünden çıkan su ve dere kenarı günü birlik piknik alanı olarak kullanılmakta ve daimi Milli Parklar Görevlisi bulunmaktadır.

Kızıldağ Milli Parkı sınırları içerisinde 2 ilçe (Şarkîkaraağaç-Yenişarbademli) ve 13 köy yerleşimi (Gölkonak, Gedikli, Sarıkabalı, Belceğiz, Armutlu, Karayaka, Kıyakdede, Yassıbel, Beyköy, Çeltek, Yeniköy, Çaltı, Fakılar) bulunmaktadır.
Bölgede dere ve kara avı tamamen yasaktır.

img_1653

img_1658

img_1708

img_1714

img_1821

Nasıl Gidebilirim ?

Yenişarbademli ilçesi Konya’dan 140 Km.
Aksu-Eğirdir-Isparta güzergahından 110 Km.
Isparta-Eğirdir-Şarkikaraağaç 120 Km.
Konya-Şarkikaraağaç 150 Km.

Karaman’dan Yenişarbademli İlçesi’ne ulaştıktan sonra köyün girişinde sağa Şarkikaraağaç Sola ise Pınargözü 11 Km tabelasına doğru döndük.
Sol koldan devam ettiğimiz asfalt yoldan yaklaşık 4Km sonra orman içine Dedegöl dağına doğru tekrar sol istikamette stabilize yola girdik.
1-2 Km gittikten sonra devasa ağaçların içinden ve dere kenarından bölgeye ulaştık. Pınargözü Günü Birlik Mesire Alanı şeklinde tabela mevcut.Ayrıca yolu devam ederseniz Melikler Yaylasına çıkarsınız.
img_1605

img_1681

img_1697

img_1667

img_1676

img_1690

img_1689

img_1687

img_1686

img_1683

Yaban Hayatına Dikkat !

Yaz aylarında Pınargözü Mağarası civarında birçok insan piknik yapmaya geliyorlar.Çöpler muntazam bir şekilde görevliler tarafından toplanıyor.Milli Parklar görevlileri çöpleri poşetleyip korunaklı bir tel örgü içinde muhafaza ediyorlar.
Fakat insanların sağa sola attıkları meyve,sebze,et,kemik artıkları yaban hayatın dikkatini çekiyor.Bölgede gece insanlar gittikten sonra yaban hayvanlarının akınına uğruyor.

Bölgeyi sahiplenen bir köpek gündüz yanımızdan ayrılmamasına rağmen gece korunaklı bir yerde kendini garantiye almış,gece hiç sesi çıkmadı.Muhtemelen köpeği korkutan hayvanlar gece ziyarete geldiklerini anladım.

Bölgede bulunan hayvanlar ;
Yaban Keçisi, Sansar, Yaban Domuzu (Sabah yürüyüş yaparken yoldaki çöp artıklarını karıştırdığını ve ayak izlerini gördüm ), Porsuk, Tavşan, Ağaç Sincabı, Ayı (Milli Parklar Görevlisi Mağaranın Üst Sırtında Gördüğünü Söyledi ), Tilki, Kurt, Vaşak.

img_1715

img_1703

img_1718

Çam Ağaçlarının Kokusunu Alabildiniz mi ?
Sabah 6.00 gibi kuş cıvıltıları arasında gözlerimi açtım.Havadaki çam kokusu o kadar yoğun geliyordu ki anlatamam.Daha önce bir çok ormanı gezdim, bir çok kamp yaptım ama bu kadar yoğun bir çam kokusunu ciğerlerime çekmedim.Sabah dere kenarında küçük bir yürüyüş yaptık.Yürüyüşün ardından kendimize güzel bir kahvaltı sofrası hazırladık.
img_1739

img_1743

Diğer Abonelerin Arasına Sende Katılabilirsin

Posta hesabına bir gün bir mail düşer. Okursun, bakarsın ve çok beğenirsin. İşte o mail sırt çantanı alıp bir yerlere gitmen ve seni harekete geçirmek için yeterli olabilir. Türkiye ve Yurt dışı gezi yazılarımızın mail adresinize gelmesini ister misiniz? Sadece e-posta adresinizi yazarak hemen abone olun! Gezgin İz sizi harekete geçirecek makaleleri mail adresinize göndersin ama reklam vs göndermesin.. :)

CEVAP VER