Türkiye – Gürcistan sınırından yürümek isterseniz Artvin’in Şavşat İlçesinin Maden Köyünün yaylası olan Cancir yaylasına gelmeniz yeterli.

Ulaşım
Bölgeye ulaşmak için Artvin Şavşat yolunda Şartul’dan Meydancık istikametine doğru Maden Köyüne gelmeniz gerekmektedir. Cancir yaylası Maden Köyünün yaylasıdır.

Maden Köyünün eski ismi Gürcüce Bazgiret’ti. Bazgiret Gürcü dilinde ‘çimen’ anlamına gelmekte. Köyün bitki örtüsünde yoğun çimden dolayı bu ismi aldığı düşünülüyor.

Cancir yaylası Karçal Dağlarının doğusunda İmerhev diye adlandırılan bölgededir.

Bölgenin manzarası gerçekten muhteşem. Bir kayanın başına oturup etrafı izlemek kadar keyifli bir şey yok. Bıraksanız saatlerce oturup kendinizden geçmeniz mümkün.

Bölge coğrafi konumundan dolayı hiç el değmemiş vaziyette. Bitki örtüsü ve doğası en doğal haliyle bizleri selamlıyor, biz de onları.

Bozulmamış mimarisi ve doğal yaşam alanıyla Cancir yaylası, hemen hemen sınırın iki yakasını da gören bir tepede.

Yaylalarda serbestçe dolaşan inekler otlarken bazen Gürcistan’a gidip geri geldiklerini duyduğumuzda çok şaşırmıştık.

İki ülkenin sınır hattında yürümek çok farklı bir duygu. Cancir yaylasından Gürcistan sınırı yaklaşık olarak kuş uçuşu 25 Km. Türkiye – Gürcistan sınırının bir kısmı bu bölgeye çok yakın. Sınırda dağların en uç noktaları ve dağların diğer yüzü Gürcistan.

Dağın sırtında, inanılmaz bir manzarada yaşamak nasıl bir duydu? İnsan burada yaşlanmaz diye düşünüyor. Burada yaşayan insanların yaşam zorluklarını bir kenara koyacak olursak çok şanslı olduklarını düşünüyorum.

Aşağıda ki fotoğrafta arkamızda görünen dağın zirveleri sınır ve diğer yüzü Gürcistan.

Fotoğraflara yansımasa da hem Türkiye tarafında hem Gürcistan tarafında bazı bölgelerde gözetleme kuleleri mevcut. Fakat bu kulelerde bekleyen askerlerin olup olmadığından emin değiliz. Rehber arkadaşımız muhtemelen rutin aralıklarla kontrole çıktıklarından ve sınırı dürbün gibi aletler ile kontrol ettiklerinden bahsetmişti.

Bin bir renkteki çiçeklerin arasında yürürken dağın eteklerinde gözüken orman ve uçsuz manzaranın tadını doyasıya aldık. Karadeniz turumuzun son günüydü ve kapanışı güzel yaptığımıza inanıyordum.

Yaşadığımız bir çok macera ve adrenaline rağmen Doğu Karadeniz Turu hayatımın en önemli kilometre taşlarından bir haline geldi. Gördüğümüz ve yaşadığımız bu güzel günleri hayatım boyunca hiç unutmayacağım. Ayrıca bu yaylaları birlikte yürüdüğümüz güzel insanlarla kurduğumuz dostluk gezimizin en güzel yanlarından olsa gerek. Onları da buradan kocaman selamlıyorum.

Tüm Doğu Karadeniz Turumuz ve Gürcistan yazılarını da okumak isteyenler için kısaca;

1- Rize Ayder ve Avusor Yaylaları

2- Gorgit Yaylası, Maral Şelalesi ve Sevda’nın evi

3- Gürcistan Batum, Botanik bahçe ve Kobuleti

4- Lekoban Yaylası ve Büyük Ayı Kaçışı

5- Artvin’in Muhteşem Buzul Gölleri, Şirata ve Balık Gölü

6- Artvin Borçka Karagöl Tabiat Parkı

7- Sınırda Yürümek Cancir Yaylası bu yazımız

Umarım bir gün yolunuz Karadeniz’e düşer ve bizim yazarak, fotoğraflar ve videolar ile anlatmaya çalıştıklarımızı canlı olarak görür, yaşar ve hissedersiniz.

Diğer Abonelerin Arasına Sende Katılabilirsin

Posta hesabına bir gün bir mail düşer. Okursun, bakarsın ve çok beğenirsin. İşte o mail sırt çantanı alıp bir yerlere gitmen ve seni harekete geçirmek için yeterli olabilir. Türkiye ve Yurt dışı gezi yazılarımızın mail adresinize gelmesini ister misiniz? Sadece e-posta adresinizi yazarak hemen abone olun! Gezgin İz sizi harekete geçirecek makaleleri mail adresinize göndersin ama reklam vs göndermesin.. :)

CEVAP VER