05.12.2015 Cumartesi günü 23.00 gibi yola çıkacakken tutacakları balıkların heyecanı içerisine giren grup arkadaşları ile yola daha erken çıkmaya karar verdik. Mesut Bozoğlu, Murat Onat, Ali Emrah Uğur, Tayyar Çelik ve ben. Kayseri perch ekibi eksiksiz yeni sulara yelken açmaya gidiyorduk. Bu haftaki hedefimiz barakuda balığıydı, bu balığı daha önce hiç görmemiştim. Gecenin karanlığında vardığımız Silifke’de hava şartlarının olumsuz olması, şiddetli rüzgarın etkisinden dolayı sabahın ilk ışıklarına kadar araç içerisinde uyumaya karar verdik. Karar verdik de ismini vermek istemeyen arkadaşların şiddetli sağanak gök gürültülü horlama sesinden pek de sağlıklı karar olmadığını anlamıştık ama nafile. Dışarıda rüzgar içeride gök gürültüsü 🙂 sabahı sabah ettik.

Gün ağarmaya yakın inanılmaz soğuk ve rüzgara rağmen barakuda için şansımızı denemeye karar verdik ve 2-3 saatlik uğraşlarımız neticesinde bir şey yakalayamadık. Havanın sakinleşmesi biraz olsun moralimizi yerine getirdi, sıcak birer çorba içtikten sonra yönümüzü başka bir avlağa çevirdik. avlakta bolca tuttuğumuz balon balığının siyanürden on kat zehirli olduğunu anlatan Mesut abi elimize bile almamamızı ve yakaladıklarımızı da suya geri iade edilmemesi gerektiğini bahsetti.

Öğleden önce on civarı bu avlaktanda ayrılarak ,havanında durgunlaşmasını fırsat bilerek Mesut abinin teknesiyle denize açılmaya karar verdik.Petrolden yakıt ikmalimizi yapıp Gps,Alet çantası gibi ekipmanlarımızı evden aldıktan sonra tekneye  geldik.Teknede bir problem vardı aküler taş gibi marş basmasına rağmen motor bir türlü almıyordu.Sağını sök solunu sök orayı sil burayı temizle derken Mesut abinin farkına vardığı basit bir arızadan dolayı motorun çalışmadığı fark etti ve motorumuz çalıştı.Bir an herkes motor çalışmayacak ve balık hevesimizi bugünde alamayacağız diye düşünürken motorun çalışmasıyla sevinç naraları attık.Kanalın içinden yavaş yavaş denize çıktığımızda motorun gücü hafife alınmayacak kadar süratliydi, bir ara Mesut Kaptan bana küçük bir şakada yaptı ki tekneden suya uçuyordum 🙂
25-metreden başladığımız avda kurşunun yere değmesi ile mercan balıklarının 2 şer 3 er gelmesi mümkün tabi çekerken onları da balonlar kapmaz yada sağını solunu yemez ise.
Tekne çok hoşuma gitti beşik gibi sallanırken tık tık balıklarımızı çekip kovalarımıza atıyorduk, gün sonuna kadar herkes neredeyse 1 kg mercan çekeceklerdi bir tek ben hariç. Teknenin en önüne oturmam sürakli yere eğilip kalmamdan dolayı,gece uykusuzluk,sabah rüzgar ve soğuk çarpması gibi bir çok faktörün birleşmesi sonucu midem aşırı bulanmış suratım bembeyaz kesilmiştim.Tekneye bir çok kez binmeme rağmem hiç böyle olacağım aklımın ucundan geçmemişti açıkçası.
Neyse ki sırt üstü yatıp gökyüzüne baktığımda bulantı geçiyordu fakat yattığım yerden havaya bakarak balık çekmekte epey zor oluyordu.Arkadaşların avını engellemek istemememden dolayı avı bırakıp yatışa geçtim.Bir ara uykuya dalmışım uyandığımda midem daha da bulanıyordu ,arkadaşlarda sağ olsunlar heveslerini almışlar hadi dönelim diyerek bana çok büyük bir iyilik yaptılar.Günümüzü güzel bir mercan avıyla kapattığımızdan hepimiz tatmin olmuştuk,daha sonra fazla oyalanmadan Karaman’a doğru tekrar yolumuza koyulduk.

blogger-image-925424674 blogger-image-928535938 blogger-image-1397150072 blogger-image-1855765116

Diğer Abonelerin Arasına Sende Katılabilirsin

Posta hesabına bir gün bir mail düşer. Okursun, bakarsın ve çok beğenirsin. İşte o mail sırt çantanı alıp bir yerlere gitmen ve seni harekete geçirmek için yeterli olabilir. Türkiye ve Yurt dışı gezi yazılarımızın mail adresinize gelmesini ister misiniz? Sadece e-posta adresinizi yazarak hemen abone olun! Gezgin İz sizi harekete geçirecek makaleleri mail adresinize göndersin ama reklam vs göndermesin.. :)

CEVAP VER