Yine bir bahar günü, bu yaz nerelere gitsek de kendimizi bulsak,nerelere çıksak da doğayı yaşasak düşüncelerindeyiz.Tatil deyince insanın aklına neden hep deniz, kum, güneş gelir ki. Kendi içimizde bile bu tabuyu kırmaya çalışırken, bu sene ki yaz tatilimizde her ne pahasına olursa olsun güzelim Karadeniz’e gitmeye kesin kararlıydık. Uzun planlar yaptıktan sonra Karadeniz turumuzun ilk ayağı Ayder yaylasından başlayacak oradan Gürcistan ve Doğu Karadeniz Yaylalarına yürüyecektik. Kendi aracımızla Karaman’dan yola koyulduğumuzda Çorum ve Samsun’dan sonra coğrafya ve bitki örtüsü bir anda değişmişti.
 Ordu’ya geldiğimizde ise o muhteşem Karadeniz mutfağına özgü Balık tava, balık buğulama ve ızgara çeşitleriyle karnımızı çok güzel doyurmuştuk. Yolculuğumuzun sonuna doğru, Ayder yol ayrımından dağa doğru çıkışımız gecenin karanlığında Fırtına Deresinin sesi, Ormanın silüeti şimdiden bizi heyecanlandırmaya yetiyor, artıyordu bile. Gece vardığımız Ayder Yaylasında TDF Eğitim Kamplarında tanıştığım arkadaşım Caner’in sıcak çayıyla karşılayıp bize kalacak bir kamp alanı tarif etmesiyle Karadeniz Turumuza resmi olarak başlamış olduk. İlerleyen günlerde bizi nelerin beklediği, neler göreceğimiz ve yaşayacağımızdan habersiz kamp alanına ulaştıktan sonra çadırlarımızı kurduk ve yol yorgunluğumuzu atmak için bir an önce tulumlarımızın içine girip uyku moduna geçtik.
 Sabah muhteşem doğaya karşı gözlerimizi açtığımda gözlerime inanamamıştım.O hani TRT’de sürekli manzara resmi çizen kıvırcık saçlı ressam amcamız var ya işte tam da o resmin içindeydik şuanda. Dağların arasında bir yerlerde çadırımız, etrafımız orman ve envayı çeşit çiçek, kuş, kelebek… Bir yandan çok hareketli bulutlar, elimi değsem bozulacaklar. Ben değmeden onlar gelip beni ebeleyip geri kaçıyorlar. O an yaşadıklarımı ne yazıyla ne fotoğraflarla anlatabilirim. Muhteşem bir sabah kahvaltısı yaptıktan sonra Avusor Yaylasına dolmuşla gidip oradan da yürüyerek Kaçkar Dağlarının eteğinde bulunan Büyük Göl’e yürüyüş yapmayı planladık.
 Dolmuşa kamp alanımızın önünden bindiğimizde içeride tavuk, bir sepet yumurta, üzüm, sepet, Karadenizli teyzeler, Lazca konuşmalar iki tane yabancı turist bir de ben,eşim Özlem ve Kuzen Aykut. Dolmuş şoförü çok orjinal sakin bir şekilde arı soktu dedi Aykuta,Aykut hımm gibisinden pek önemsemedi ama iki dakika sonra Aykut imdat ambulans yokmu doktor yokmu şişti ,şişti kocaman oldu adamın gözü yüzü anne oooo, kısaca iyi panik olmuştu. Amca aracı durdurdu yerden bir çamur çaldı yüzüne hoop yola devam işte.Avusor yaylasına gelesiye kadar geçtiğimiz uçurumlar, muhteşem orman, sürekli üstünden veya yanından geçtiğimiz küçük dereler bizi iyiden iyiye kendimizden geçirdi. Sanki bir rüyanın içinde yolculuk eder gibi… Avusora geldiğimizde amca 4-5 saat sonra geri döneceğini söyledi o saate kadar göle rahatlıkla gider gelirsiniz dedi.
 Oradaki küçük marketten birer çay içtikten sonra düştük patika yollara Büyük Göl’e doğru.Yolda Aykut deli danalar gibi hoop zıplıyor hoop koşuyordu manzara karşısında deliye döndü çocuk.Yolculuğumuz yeşillikler içinde sürüyor tepeleri aştıkça bulutların içine giriyorduk ve son bir düzlüğe çıktığımızda muhteşem Kaçkar zirve manzarasıyla büyük göl karşımızda duruyordu. Sıcakta Aykut göle girmeyi düşünse de lakin eriyen kar sularından oluşan buz gibi göle girmek büyük cesaret istiyorduç,. Paçaları sıvayıp göle dizlerimize kadar girmiştik, soğuk bıçak gibi kesiyordu. Manzaranın tadını çıkardıktan sonra yavaştan geri yola koyulduk ve tekrar Ayder Yaylasına girdiğimizde kendimize bir güzellik yapıp doğal çıkan sıcak su kaplıca havuzlarında keyif yaptık.
 Daha sonra akşam yemeği ve küçük bir Ayder Turu yaptık. Ertesi gün sabah erken kalkıp Gürcistana geçeceğimiz için akşamdan hazırlıklarımızı yapıp uyku moduna geçtik.

Diğer Abonelerin Arasına Sende Katılabilirsin

Posta hesabına bir gün bir mail düşer. Okursun, bakarsın ve çok beğenirsin. İşte o mail sırt çantanı alıp bir yerlere gitmen ve seni harekete geçirmek için yeterli olabilir. Türkiye ve Yurt dışı gezi yazılarımızın mail adresinize gelmesini ister misiniz? Sadece e-posta adresinizi yazarak hemen abone olun! Gezgin İz sizi harekete geçirecek makaleleri mail adresinize göndersin ama reklam vs göndermesin.. :)

2 YORUMLAR

CEVAP VER