Yetimhanenin birincil amacı, ormanda kaybolmuş yetim bebek fillere ve yetişkin fillere bir can damarı olup onları tekrar hayata tutundurmak olmuştur.
Yetim bebek fillerin annesi öldüğünde ya da bebek filler çukurların içine düşüp sürüsünü kaybettiğinde, yetim kalan bu bebekler çiftçilerin çeltik tarlalarına girmişler ve ortalığı talan etmişler. Bu sebepten dolayı çiftçiler mağdur olmuş ve kimi zaman bazı çiftçiler onları öldürmüş.

Pinnawala Elephant Orphanage bu tür durumlarda fillere mümkün olan en iyi fırsat sunmak amacıyla kurulmuş.
Yetimhanede filler hiç strese maruz bırakılmıyor, taciz ya da şiddet bulunmuyor. 100’den fazla çalışanların haricinde ayrıca özel bir 50 kişilik ordu tarafından korunuyor.

Yetimhanenin kapalı arazisi içinde sürünün serbest dolaşması ve çiftleşmesi için fillere fırsat tanınıyor.1984 yılında, Pinnawela’da doğan ilk bebek filden sonra, bugün bu yetimlerin bazı üçüncü kuşak torunları var.

Ayrıca, bugün yerli ve yabancı bir çok turistin ziyaret akımından dolayı fillerin bakım maliyetlerinin karşılanması ve bölge halkının gelirinde büyük artış sağlanmış.

Fil yetimhanesine gitmek isteyenler sabah erkenden giderek yavru fillerin biberondan nasıl süt içtiklerini görüp, ardından yetişkinleri besleyip daha sonra da nehirdeki banyo sefalarını izleyebilirsiniz.

Fil yetimhanesi gezisinden sonra mutlaka yol üstünde bulunan adada yetişen tropik meyvelerin tadına bakmayı unutmayın.

Programları Şu Şekilde

08.30 – Açılış09.15 – Bebekleri biberonla besleme

10.00 – Sürüyü nehre götürme ve banyo sefası

12.00 – Nehirden Dönüş

13.15 – Bebekleri biberonla besleme

14.00 – Sürüyü nehre götürme ve banyo sefası

16.00 – Nehir Dönüş

17.00 – Bebekleri biberonla besleme

18.00 – Kapanış

Diğer Abonelerin Arasına Sende Katılabilirsin

Posta hesabına bir gün bir mail düşer. Okursun, bakarsın ve çok beğenirsin. İşte o mail sırt çantanı alıp bir yerlere gitmen ve seni harekete geçirmek için yeterli olabilir. Türkiye ve Yurt dışı gezi yazılarımızın mail adresinize gelmesini ister misiniz? Sadece e-posta adresinizi yazarak hemen abone olun! Gezgin İz sizi harekete geçirecek makaleleri mail adresinize göndersin ama reklam vs göndermesin.. :)

CEVAP VER