Uzun bir yolculuktan sonra hava bir anda soğumuş, rüzgar artmış ve muson bulutları hızlandırılmış video gibi üstümüze doğru geliyordu. Gregory Gölün’e geldiğimizde üstümüze ne kadar kalın bir şeyler giyinsek de nafile. Gölde kısa bir sandal keyfi yapmak isterdim doğrusu fakat hızla gelen yağmurdan ve rüzgardan otele erken gitme kararı aldık. Sabah 05.00 gibi (World’s End) ‘Dünyanın Sonu’ adlı merkez dağlar içerisinde yaklaşık 2250 Mt. rakımlı dağın tepesindeki manzarayı görmeye gidecektik. Bu sebeple dinlenip otelde ısınma planları yaptık.

Otelimizdeki akşam yemeğinden sonra işletme sahipleri odalarımıza küçük fanlı ısıtıcılardan vermişti, ısıtıcıları sabaha kadar çalıştırdık. Evet 12 Temmuz 2016 ve biz iliklerimize kadar donduk. Geçen yıl Küba’da ihtiyaç duymadığımız için polar ceketlerimizi çantadan yük olmasın diye geri çıkarma fikrini kim ortaya attıysa, oradayken fikri sahiplenen o arkadaşı bulamadık.

Sabah zifiri karanlıkta yola çıkacaktık, erken çıkmamızın sebebi ise saat 10.00 olmadan manzarayı görmemiz gerekiyordu mevsim itibari ile ve rakımdan dolayı manzara 10’dan sonra bulutlarla kapanıyordu.

Tabi bizim sıkıntımız 3-4 saat yürümek veya sabah çok erkenden kalkmak değildi, tek problemimiz yanımızda yağmurluktan başka kalın bir şeylerimizin olmayışıydı. Yürüdükten sonra biraz ısınırız umudu ile havlularımızı, kumanyalarımızı alarak 2 saatlik bir araba yolculuğundan sonra bölgeye ulaştık.
Dünyanın Sonu adlı mekana giderken çok dik ve dar bir yoldan gecenin karanlığında ve ara ara bastıran sis bulutlarının içerisinde önce araç ile ilerledik. Tek temennimiz bulutların açılması ve manzarayı görebilmemizdi.
Bölgeye geldiğimizde giriş için ücretlerimizi ödedik ve araç içerisinde kahvaltı niyetine aparatif bir şeyler atıştırdık.
Arabadan inip yürüyüşün başladığı yere doğru gittik. Bölgeye girişte biletlerimizi gösterip tam içeri girme niyetindeyken çantalarımızı kontrol etmek istediklerini söylediler. Sigara, çakmak, kabuklu çerez, küçük jelatinli şekerler, pet suyun marka etiketleri, kısaca doğaya zarar verebileceğiniz her şeyi emanet dolabına koymak üzere elimizden aldılar. Bunu yaparlarken ne kadar kibar davrandıkları videoda belli olacaktır.
Bu olayı gerçekten tebrik ettim doğrusu olması gerekeni yaptılar. Bir de yürüyüş yolu üzerinde bulunan tabelalarda maymun vb hayvanların ekolojik sistemlerinin bozulmaması için yiyecek ve içeceklerinizi yerlere atmayınız gibi uyarılar bulunuyordu.

Yürüyüş yolu sık bir orman içinde zamanla oluşmuş dere yatağına benzer geniş bir patika yoluydu.

Sık orman içerisine girdiğimizde, maymun vb. gibi karşımıza çıkabilecek  hayvanların korkusu yerine, rüzgarın şiddeti ve soğuk bizi daha çok etkiliyordu. Neyse ki biraz yürüdükten sonra ağaçların rüzgarı biraz kesmesiyle yürüyüşümüz biraz rahatlamıştı. Artık doğanın ve bölgenin tadını çıkarmaya başlamıştık.
Yol ayrımlarına geldiğimizde

  • büyük dünyanın sonu,
  • göl,
  • şelale,
  • küçük dünyanın sonu

gibi tabelalar vardı. Biz öncelikli olarak büyük dünyanın sonuna doğru gitmeye karar verdik. Yol üzerinde ağaçların arkasında bir çok erkek ve dişi geyikle karşılaştık. Hele bir tane anne ve yavru geyik vardı ki bir çift muz ile selfie çekinmeyi kabul ettirdik. Biraz onlar biraz biz ürkerek güzel fotoğraflar çekinmeyi başardık doğrusu.

Dünyanın sonu denen bölgeye geldiğimizde inanılmaz bir manzara ve uçurumla karşılaştık.Manzaraya karşı epey oturup bol bol fotoğraf çektikten sonra geri dönüşe geçtik. Bizim için farklı bir deneyim oldu, bu tarz yürüyüş ve doğa ile ilgili olanların Sri Lanka gezilerinde listelerine alması gereken bir yer olduğunun altını çizmeliyim.

Diğer Abonelerin Arasına Sende Katılabilirsin

Posta hesabına bir gün bir mail düşer. Okursun, bakarsın ve çok beğenirsin. İşte o mail sırt çantanı alıp bir yerlere gitmen ve seni harekete geçirmek için yeterli olabilir. Türkiye ve Yurt dışı gezi yazılarımızın mail adresinize gelmesini ister misiniz? Sadece e-posta adresinizi yazarak hemen abone olun! Gezgin İz sizi harekete geçirecek makaleleri mail adresinize göndersin ama reklam vs göndermesin.. :)

2 YORUMLAR

CEVAP VER