Üç isimli bir ada ülkesi olan Sri Lanka’nın tarihi Serendip ve Seylan isimleriyle dünyaya bir çok konuda nam salmış. Bunlardan bir tanesi ise Ceylon (Seylon) çayı denince tüm dünyada isimlerinin akıllara gelmesi.

1826’da İngiliz subayları 1980 metre rakımlı bölgelere çay ektirerek ülkenin coğrafyasının değişmesini, adanın yeni bir sömürü sisteminin önünün açılmasını başlatmışlar. Şimdilerde ise çay üretimi ve işlenmesi ülkenin ve halkın en büyük geçim kaynaklarından birisi.
Nuwara Eliya bölgesine giderken hava serinlemiş, coğrafya değişmişti.  Bir anda vahşi ormanlar bitip yerine düzenli ve yeşilin her tonunu barındıran çay tarlalarına dönüşmüştü.
Yol kenarında çay vadilerinden birinde durduk ve işçilerin çalışmasını izleyip, güzel bahçeleri ve kibar halkın gülümsemelerini fotoğrafladık. Çayları Karadeniz’de alışık olduğumuz gibi makas ile değil elleriyle olgunlaşmış yaprakları veya hangi kalitede istiyorlar ise ona göre yeni çıkan filizleri topluyorlardı.

Bölgede bulunan çay fabrikalarından birisini ziyaret etmeyi de unutmadık. Fabrikada yaşı 65-70 lerde bir teyzenin bize rehberlik etmesiyle fabrikanın her yerini dolaştık. Anlayabildiğimiz kadar robot gibi İngilizcesi ile bize gösterdiği çayın başlangıçtan sonuna kadar geçen süreçleri; kurutma, eleme, fermantasyon, kesme, paketleme ve hangi kalitelerde ürünlerin nasıl elde edildiğini gösterdi. O kadar anlatımdan sonra tadına bakmadan olmaz tabi, porselen bardaklarda hoş bir misafirhane salonunda çaylarımızı yudumlarken içeride oynaşan sincapları izlemek bizlere gerçek büyük keyif vermişti.

Diğer Abonelerin Arasına Sende Katılabilirsin

Posta hesabına bir gün bir mail düşer. Okursun, bakarsın ve çok beğenirsin. İşte o mail sırt çantanı alıp bir yerlere gitmen ve seni harekete geçirmek için yeterli olabilir. Türkiye ve Yurt dışı gezi yazılarımızın mail adresinize gelmesini ister misiniz? Sadece e-posta adresinizi yazarak hemen abone olun! Gezgin İz sizi harekete geçirecek makaleleri mail adresinize göndersin ama reklam vs göndermesin.. :)

CEVAP VER