Daha gezginiz blogumuz kurulmadan yıllar önce ilk motorsiklet tur deneyimi yaşamaya karar verdik. Kuzen Aykut’la beraber bir kaç gün önce tur rotasını oluşturup , kamp malzemelerimizi de hazırladıktan sonra sabah çıkacağımız yola dayanamayıp geceden düştük yollara.

Ağustos ayının dördü ve yıllardan 2011, zaten fotoğraflardan da belli oluyor:) Yola çıkmadan önce çadır,mat gibi malzemeleri arka seleye, benim sırt çantamı da arka koltuğun üstüne bağladık.Yiyecek ihtiyaçlarımızı ise Mct 250 motorun arkasında bulunan sağ ve sol bagajlarına yerleştirdik.Arkada oturan kuzenin altında 60lt bir çanta olmasından kaynaklı benden yüksek oturuyor ve yolu benim kaskımın üstünden daha konforlu izleyebiliyordu.
Karaman’dan Mut,Mersin yoluna çıkıp Sertavul Geçidine(1650Mt) gelince hava inanılmaz soğumuş ve üzerimizi kat kat giyindik.Bir heycanla çıktığımız yolda gece görüş mesafesinin az olması yolların sürekli inişli çıkışlı ve virajlı olması birde soğuk eklenmesinden dolayı Mut girişinde bir petrol istasyonunda konaklamaya karar verdik.Petrolün arka kısmında çimlerin üstüne sadece mat ve tulumlar ile uyumaya karar verdik,çadırı kurmak biraz zorumuza gitti ve sabah erkenden yol almak istedik.
Sabah güneşin ilk ışıklarıyla beraber uyanıp tekrar yola koyulduk.Yol manzaramız harikaydı açık havada ormanın içinden geçerken bu yolu daha önce defalarca geçmemize rağmen motor ile ilk defa geçtiğimiz için bizi fazlasıyla büyülemişti. Kargıcak’ı geçtikten sonra Göksu Nehrinin üstünden köprüyü geçer geçmez karşımızda duran ve sıkma gözleme ve çay veren bir yörük çadırında durmaya karar verdik. Çadırda durduğumuzda Karaman’dan tanıdık iki dostla karşılaştık onlarda araçlarıyla Silifke’ye tatile gidiyorlarmış. Hoş sabah kahvaltısı ve muhabbetten sonra tekrar yola koyulduk.Bu seferki istikametimiz Kapızlı bölgesinde bulunan Halamı ziyaretti. Hala ziyaretimizi küçük bir deniz sefasıyla şenlendirdikten sonra doktorun yeri diye anılan vadi içerisindeki şelalesi ve deresi bulunan bölgede gece kampımızı yapmaya karar verdik ve bölgeye doğru yola koyulduk.Harita üzerinden ve etrafa sorarak bulduğumuz alana geldiğimizde vadi içerinden dere geçmesine ve tamamen gölge olmasına rağmen mevsim ve bölge koşullarından dolayı inanılmaz bir sıcakla karşı karşıya kalmıştık.Çadırımızı kurup akşam yemeği için hazırlıklarımızı tamamladıktan sonra gece çekirge ve ağustos böcek sesleriyle dışarıda epey oturduk.Çadırın içi inanılmaz sıcak olduğu için sabaha kadar epey terledik.

Sabah güneş kendini göstermesiyle beraber (çadırda kalanlar iyi bilir), çadıra vuran güneşin etkisiyle çadırın içi ısısının iki kat artmasından dolayı kendimizi çadırdan dışarı zor atıp, derenin serin sularına bıraktık. Eşyalarımızı motora yerleştirdikten sonra Adam Kayalar adlı bölgenin yolunu tuttuk.

Bölgeye ulaşmak için Kızkalesi’nden Erdemli’ye doğru yol alırken Uzuncaburç tabelasını göreceksiniz. Bu tabeladan girdiğinizde yaklaşık beş altı kilometre sonra Adamkayalar tabelasını görürsünüz. Eğer çok ilerleyip Hüseyinler tabelasını görürseniz yolu kaçırmışsınızdır. Adamkayalar tabelasından bozuk satıh bir yola giriyorsunuz. Adamkayalar’a giden patika yolu gösteren, taşlara boyanmış ok işaretlerini takip edin. Patika yol biraz zorludur bu yüzden çok dikkatli olun.İnişte ve çıkışta yaklaşık 10-15 metrelik kısmı gerçekten dik.Yükseklik korkusu olanlar ve kendine güvenmeyenler denemeye kalkmasınlar.Adam kayalara geldiğimizde çerçeve içinde 10 ayrı kompozisyonda işlenmiş 11 erkek, 4 kadın ve 2 çocuk ha birde dağ keçisi figürü yer almakta fakat bilinçsiz ve cahil birçok insan kabartmaların kafalarını patlatmış,ateş etmiş ve kazı yapmışlar.Tarihi saygı duymayan ve kendine bir çıkar yaratacağını düşünen bu insanlar sayesinde ülkemizde bir çok eser tahrip edildiğini ve hiç bir önlem alınmadığına tekrar tekrar üzüldüm doğrusu.

Adam kayaların ve vadi manzarasına doyum olmaz tabi, bir kaç fotoğraf çekindikten sonra tekrar yollara koyulduk.aslında kafamızda oluşturduğumuz rotayı bozup sıcaktan biraz olsun nefes almak için sadece motorumuzu sürdük fakat planladığımız rotanın tam tersine Mersin yönünden Tekrar Silifkeye doğru,oradan da Anamur’a doğru.
Bu yol hikayemizi ikinci bölümden okuyabilirsiniz.
Motorsiklet Günlükler (2. Bölüm) – Gezende Barajı,Ermenek,Karaman

Motorsiklet Günlükleri-Adam Kayalar-Silifke-Mersin-1 Motorsiklet Günlükleri-Adam Kayalar-Silifke-Mersin-2 Motorsiklet Günlükleri-Adam Kayalar-Silifke-Mersin-3 Motorsiklet Günlükleri-Adam Kayalar-Silifke-Mersin-5 Motorsiklet Günlükleri-Adam Kayalar-Silifke-Mersin-6 Motorsiklet Günlükleri-Adam Kayalar-Silifke-Mersin-7 Motorsiklet Günlükleri-Adam Kayalar-Silifke-Mersin-8 Motorsiklet Günlükleri-Adam Kayalar-Silifke-Mersin-9 Motorsiklet Günlükleri-Adam Kayalar-Silifke-Mersin-10 Motorsiklet Günlükleri-Adam Kayalar-Silifke-Mersin-11 Motorsiklet Günlükleri-Adam Kayalar-Silifke-Mersin-12 Motorsiklet Günlükleri-Adam Kayalar-Silifke-Mersin-13 img_5813 img_5814 img_5826 img_5836 img_5838 img_5849 img_5858 img_5859 img_5862

 

Diğer Abonelerin Arasına Sende Katılabilirsin

Posta hesabına bir gün bir mail düşer. Okursun, bakarsın ve çok beğenirsin. İşte o mail sırt çantanı alıp bir yerlere gitmen ve seni harekete geçirmek için yeterli olabilir. Türkiye ve Yurt dışı gezi yazılarımızın mail adresinize gelmesini ister misiniz? Sadece e-posta adresinizi yazarak hemen abone olun! Gezgin İz sizi harekete geçirecek makaleleri mail adresinize göndersin ama reklam vs göndermesin.. :)

CEVAP VER