KÜBA’YA HAZIRLIK

Küba’ya gitme fikrine vardığımızda daha 5 ay öncesinden indirimli uçak biletleri araştırmalarına başlamıştık,bu turun en önemli maddi gideri malum uçak biletleriydi.bir çok internet sitesinden ucuz uçak biletleri araştırmalarına başladığımızda karşımıza en uygun fiyat Aeroflot Rus Havayolları firmasının kendi internet sitesinde ki promosyonlu uçak biletleriydi.Biletleri almak için internet sitesine girdiğimizde bizden pasaportlarımızın numarasını sorduğunu gördük ve bir an önce pasaportlarımızı çıkartmaya başladık ki dört kişinin pasaport evrakları ,başvurular ve elimize ulaşması için geçen süre bir ayı buldu ve promosyonlu biletlerimize artı 200-300 TL daha pahalıya almamıza neden oldu.Bilet fiyatları promosyonlu 1500 – 2500 TL arasında değiştiğini söyleyeyim.

Biletlerimizi aldıktan sonra, Jose Marti Küba Dostluk Derneği’nden(JMKDD) Nahide Özkan’la iletişime geçtik ve gezinin benim için en önemli ve zor kısımlarını dört dörtlük hallettiklerini ve ilgilendiklerini yazımın ilerleyen kısımlarında da belirteceğim.İnternette Küba ile ilgili ne kadar makale,yazı varsa okuduk ve edindiğimiz bilgiler doğrultusunda Vize işlemlerimizi ve seyahat sağlık sigortamızı piyasa fiyatlarından çok daha düşük maliyete JMKDD hallettik.Dernekten aldığımız geziye çıkmadan önce hatırlatma notlarınıda burada yayımlıyorum.

Hatırlatma Notları
1. Vize – çıkış harcı – seyahat sigortası
a. Yola çıkarken pasaportunuzu yanınıza almayı unutmayınız. Bordo pasaport sahibi yolcular Küba Turist Vizesi almış olmalıdırlar. Bu yolcularımız, pasaportlarına iliştirilen Küba Vizesi kuponunu da yanlarına aldıklarına dikkat etmelidirler. Yeşil pasaportlular Küba Vizesine ihtiyaç duymamaktadırlar.

b. Küba vizeleri pasaporta basılmamakta, ayrı bir belge olarak pasaportunuza iliştirilmektedir. Küba vizesi iki yapraktan oluşmaktadır. Bunlardan ilki Küba girişinde, ikincisi ülkeden çıkışta gümrükte alınacaktır. Bu nedenle ikinci yaprağın gezinin sonuna kadar kaybedilmemesi/saklanması gerektiğini önemle hatırlatmak istiyoruz.

c. Yeşil pasaportlular Moskova-Havana uçağında veya Küba’daki havalimanına inildiğinde “enmigración” işaretli koridoru geçtikten sonra varılan gümrük kontrol noktasında ülkeye giriş formu dolduracaktır. Bu formların birer kopyası tıpkı vizede olduğu gibi yolcuda kalacak, ülkeden çıkışta gümrük memuruna iade edilecektir.

d. Yurtdışı çıkış harcınızı havalimanında gerekli bankoya ya da önceden bankaya yatırmanız gerekmektedir.

e. Seyahat sigortası poliçenizin ve e-biletinizin basılı birer kopyası yanınızda bulunmalıdır.

f. Küba’da devreye giren yeni gümrük yasaları uyarınca yaş meyve-sebze gibi tohum içeren taze gıdalar ile ne olduğu anlaşılamayan ambalajsız hayvansal ürünlerin ülkeye sokulması yasaktır. Kuruyemiş, peynir, zeytin vb. gıda maddelerinin endüstriyel olarak ambalajlanmış ve içeriğini açıkça belirtecek şekilde etiketlenmiş olması gereklidir. Bu tür malzemeleri risk alıp sınırlı miktarda getirebiliriniz, ancak olası bir gümrük kontrolünde bunlara el konması ihtimali sözkonusudur. Ülkeye sokacağınız reçeteli ilaçların reçetelerini de yanınızda bulundurmanız gerekmektedir. Yine yeni gümrük yasalarına göre kişi başına 20 adet sigaradan fazlasının ülkeye sokulması yasaktır. Belirli bir üründen, yeniden satmaya yönelik izlenimi verecek derecede fazla sayıda sokulması, bagajınızın gümrük kontrolüne alınmasına neden olabilmektedir.

2. Küba ilgili pratik bilgiler
a. Para-kredi kartı

i. Yanınızda döviz olarak ABD doları değil, Avro bulundurun.

ii. Küba’da gündelik alışverişlerde döviz kullanılmayacaktır. Yanınızda götürdüğünüz döviz, Havana’ya inildiğinde havaalanındaki veya oteldeki döviz bürosunda bozdurularak Küba pesosu (CUC) alınacaktır.

iii. Döviz büroları dışında sokakta vs. asla para bozdurmayın.

iv. Yanınızda götüreceğiniz nakit para miktarını, alışverişte kredi kartı ve banka kartı kullanma olanağınız olmayacağını hesaba katarak belirleyin.

b. Kişisel ihtiyaçlar

i. Bavulunuzu yazlık giysilerden oluşturun; terlemeye karşı bol miktarda tişört, uzun yürüyüşler için rahat ayakkabı/sandaletler götürün.

ii. Kübalılar klimayı bir hayli soğuk derecelerde tutmaya alışıklar. Otobüs seyahatlerinde ve zaman zaman müze vb. kapalı mekanlarda üşümemek için yanınıza bir hırka/şal almayı kesinlikle unutmayın.

iii. Gideceğimiz mevsimde Küba’da kısa süreli sağanak yağışlar yaşanması beklenti dahilindedir. Terletmeyen bir yağmurluk ya da kompakt bir şemsiyeyi yanınızda bulundurmanızı tavsiye ederiz.

iv. Dileyenler denize girmek için yanlarında mayolarını götürebilirler; her halükarda şapka ve güneş kreminizi götürmeyi unutmayın.

v. Kişisel sabun, şampuan, diş macunu, hijyenik pet ve saç kurutma makinenizi yanınızda getirin. Islak mendil de faydalı olacaktır.

vi. Özel hassasiyeti olanlar için sinek kovucular ve odalarda kullanılmak üzere sineksavar tabletler de faydalı olabilir.

vii. Çay tiryakilerinin yanlarında poşet çay ve ufak termos bulundurmaları faydalı olabilir. Kahvaltıda zeytin ve beyaz peynirsiz yapamayanların da yanlarında götürmeleri tavsiye edilir.

c. Sağlık malzemeleri

i. Belirli bir hastalık veya rahatsızlığı bulunanlar ilaçlarını almayı unutmamalı.

ii. Yanınızda ayrıca ağrı kesici, ateş düşürücü, yara bandı gibi ihtiyaç duyabileceğiniz belirli ilaç ve malzemeleri bulundurun.

d. Telefon-internet kullanımı

i. Cep telefonunuzu Küba’da kullanmayı düşünüyorsanız yurtdışına çıkmadan önce hattınızı uluslararası kullanıma açtırmayı unutmayın.

ii. Internet kullanımı otel lobilerindeki bilgisayarlardan kısıtlı sürelerle gerçekleşebiliyor. Mümkünse internetsiz bir seyahat geçireceğinizi varsayın.
e. Priz sistemi

i. Küba’da elektrik sistemi 110 Volt’la çalışmaktadır ve Amerikan tipi fiş ve priz kullanılmaktadır. Otellerde genellikle, çoğunlukla da banyolarda, 220 Volt’luk ve Avrupa uçlu priz seçenekleri de bulunmaktadır.

ii. Cep telefonu, fotoğraf makinesi, bilgisayar gibi cihazlar adaptörle çalıştığından 110 Volt ile de şarj edilebilmektedir. Ancak bunun için fiş adaptörü gerekmektedir. İmkanı olanların prizler için fiş adaptörü getirmeleri faydalı olabilir (adaptörü alırken “Amerikan uçlu” diyebilirsiniz).

f. Fotoğraf makinesi vb.

i. Fotoğraf makineniz, video kameranız vb. için pil, şarj aleti ve hafıza kartı gibi yedek teçhizat getirmeyi unutmayın.

ii. Video kameranız kasetli ise yeterli sayıda boş kaset bulundurun.

Diğer Abonelerin Arasına Sende Katılabilirsin

Posta hesabına bir gün bir mail düşer. Okursun, bakarsın ve çok beğenirsin. İşte o mail sırt çantanı alıp bir yerlere gitmen ve seni harekete geçirmek için yeterli olabilir. Türkiye ve Yurt dışı gezi yazılarımızın mail adresinize gelmesini ister misiniz? Sadece e-posta adresinizi yazarak hemen abone olun! Gezgin İz sizi harekete geçirecek makaleleri mail adresinize göndersin ama reklam vs göndermesin.. :)

CEVAP VER