Karaman’ın Grand Kanyonu Saklı Cennet Gödet olarak bilinen bir bölge. Bilmeyenler için linkten bakabilirler. Haritadan bakıldığında paralelinde olan farklı bir vadi daha var. Her iki vadi de Gödet Barajında birleşiyorlar, fakat yapı ve görsel olarak çok benzerler.

Karaman’ın Grand Kanyonunda Gülkaya(Ağin) ve Güldere(Gödet) köyleri, kuzeyindeki vadide ise Karaman’a 20 km uzaklıkta bulunan;
Başharman(Zengen) köyü ve Paşabağı(Göves) Köyleri bulunmaktadır.

Başharman Köyü’nden, Paşabağı Köyü’ne giderken vadinin üst sırtlarındaki oluşumlar gerçekten muhteşem.
Bölge geçmişte bir çok insana korunaklı bir sığınma yeri olmuş. İnsan gücüyle oluşturulmuş mağaralar ve yapılar mevcut. Vadi içinde az da olsa su kaynakları ve akan bir dere mevcut.

Ünsal Özırmak hocamın bizlere gösterdiği, bölgede bulunan evleri epeyce inceledik. Evlerin taştan yapısını incelediğimizde Ermeni veya Rum ustalarının bu yapılarda çalıştıklarını tahmin ettik. Köydeki taş evler çok hoşumuza gitti doğrusu, güzel restorasyon ve bakım çalışmasından sonra bölgede ciddi konaklamalı ve restorant tarzında işletmeler ile bölge halkına gelir elde edilebilir.

Paşabağı(Göves) köyünde tarihi bir çok yer mevcut bunlardan hala ayakta kalanları ise küçük bir köprü.

Hafta sonu ne yapsak diye düşünenler, Karaman’dan Başharman Köyü’nden başlayıp vadi içinden Paşabağı Köyü’ne doğru gidilebilir. Köyleri ve vadiyi gezebilirsiniz. Geri dönüş yapmadan vadinin üstüne çıkan asfalt yoldan yukarıya devam edin ve vadiyi bir de tepeden izleyin. Sanırsınız ki Vahşi Batı Filmlerine konu olan kanyonlar, bir yerlerden kovboylar veya kızıl derililer çıkacak 🙂 Üst yolu takip ederek Karaman’a dönmeniz mümkün.
Aynı zamanda Güldere köyü istikametine doğru gidip ana yoldan sağ kolda kalan yol ayrımından 400-500 içerden stabilize yola girip baz istasyonu civarında harika kanyon manzarasını izleyip aynı yoldan geri dönüp Üçbaş, Nalıma, Yeşildere ile rotanızı zenginleştirmeniz mümkün.

img_7074img_7070 img_7072 img_7073 img_7076 img_7077 img_7078 img_7079 img_7082 img_7083 img_7088 img_7090 img_7093img_7095 img_7096 img_7097 img_7098 img_7100,

Diğer Abonelerin Arasına Sende Katılabilirsin

Posta hesabına bir gün bir mail düşer. Okursun, bakarsın ve çok beğenirsin. İşte o mail sırt çantanı alıp bir yerlere gitmen ve seni harekete geçirmek için yeterli olabilir. Türkiye ve Yurt dışı gezi yazılarımızın mail adresinize gelmesini ister misiniz? Sadece e-posta adresinizi yazarak hemen abone olun! Gezgin İz sizi harekete geçirecek makaleleri mail adresinize göndersin ama reklam vs göndermesin.. :)

CEVAP VER