Gödet Saklı Cennet olarak bilinen bölge, Amerika Birleşik Devletleri Arizona eyaletinde bulunan Büyük Kanyon ile görsel olarak benzerlik göstermektedir.

img_3087

Karaman – Mersin il sınırlarında bulunan, Şifalı Su denilen bölgeden başlayarak Güldere Köyü’ne kadar yaklaşık 25 Km uzunluğunda bir kanyondur.

img_3098

Kanyonun üst sırtlarından vadi içine giren bir çok patika yol mevcuttur. Vadiye inen bazı dere yataklarında şanslı iseniz hiç bozulmamış fosil parçalarına denk gelebilirsiniz.

img_3120

Fotoğraf çekmeyi sevenler, harika panorama fotoğrafları çekebilirler.

img_3158

Doğa yürüyüşü sevenler için her mevsim yürüyüş için ideal patikalar mevcuttur. Kanyonu birden çok ziyaret edip farklı bölgeleri keşfedebilirsiniz.

img_3162

Kanyonun üst sırtlarından vadiye indikçe ağaçları, hayvanları ve deresi ile doğa size kucağını açıyor.

img_3167

Mağara yerleşkesinde elle oyulmuş mağaralar, kaya mezarlar ve kaya kiliseler bulunmaktadır. Bölge tarihi geçmişi ile, insanlığın uğrak yerlerinden olmuştur.

img_3189

Bizi buraya bağlayan doğa, her mevsimde bizi cezbetmeyi başarmıştır. Yılın çeşitli aylarında yürüyüşler yaparak her geldiğimizde farklı bir duyguyla vadiye hayran kalırız.

img_3191

Özellikle sonbaharda bölgedeki kavak ağaçlarının sararıp yerlere dökülen yaprakları, bizi büyülemeye yeter artar bile.

img_3214

İşte bizde doğa özlemimizi yerlere sarılarak gideriyoruz 🙂

img_3226

Doğa yerde de, gökyüzünde de, her yerde güzel.

img_3230

Kayaların diplerinden çıkan birden fazla irili ufaklı dereyi besleyen su kaynakları mevcut.

img_3245

Sincaplar ceviz ağaçlarını mesken tutmuş, sonbaharda son sıcak günlerin tadını çıkarıyorlar.

img_3285

Kuşburnu, alıç, ceviz gibi bir çok meyvenin arasında doğanın tadını çıkaran sadece biz değiliz.

img_3302

Bu manzarayı görmeden Gödet Saklı Cenneti görmüş sayılmazsınız.

img_3315

Manzaraya ulaşmak için Karaman’dan geldiğiniz ana yoldan sağa ayrılan Güldere tabelasından sağ dönün ve yaklaşık olarak 200 – 250 metre düz devam edin.

img_3336

Karşınızda çıkan ilk sola stabilize yola girin ve 500 – 600 metre stabilize yolda ilerledikten sonra sağ kolunuzda baz istasyonu göreceksiniz.

img_3341

Baz istasyonunun paraleli Kanyon manzarasının olduğu yerdir.Aracınızı uygun bir yere park ettikten sonra 5 dakika yürüyüş yapın ve harika manzaraya ulaşın.

Tam konum olmasa da yinede yakın bölge olarak
GPS kordinatlarını veriyorum:37.028256, 33.481705

Diğer Abonelerin Arasına Sende Katılabilirsin

Posta hesabına bir gün bir mail düşer. Okursun, bakarsın ve çok beğenirsin. İşte o mail sırt çantanı alıp bir yerlere gitmen ve seni harekete geçirmek için yeterli olabilir. Türkiye ve Yurt dışı gezi yazılarımızın mail adresinize gelmesini ister misiniz? Sadece e-posta adresinizi yazarak hemen abone olun! Gezgin İz sizi harekete geçirecek makaleleri mail adresinize göndersin ama reklam vs göndermesin.. :)

CEVAP VER