4 mevsimi hissettiğimiz ve yaşadığımız güzel Karaman ve civarında kamplı bir

hafta sonu tatili,
kafa dinlemek,
doğayla iç içe olamak için,
arkadaşlarınızla veya yalnız huzuru tatmak için, kamplı geziler yapmak ve bu yerleri bilmek hepimizin hakkı.

Bizim ki gibi 4 mevsim, yaz ve kışı en iyisini yaşayabileceğiniz, karın soğuğuna, güneşin sıcağına, ormanların yeşiline ve içinde bulunduğumuz sıcak yaz günlerinde en güzel yayla da serinleyip rahatça bulabileceğiniz bir yer Karaman.

Kamp yeri arayanların için güzel olduğunu düşündüğüm alternatif seçenekleri beğeninize sunuyorum. Eğer ki karavanınız da varsa mükemmel anılar sizi bekler.

İşte karşınızda kamp yapabileceğiniz tam 10 eşsiz mekan. Çoğu için çok uzaklara gitmeye de gerek yok, genelde merkeze yakın mesafedeler.

Şimdiden kamp malzemelerinizi ayarlayın, sırtta çanta,çadır,mat,uyku tulumu,semaver bir an önce yola çıkın!
1.YEŞİLDERE (İBRALA) VADİSİ, NALIMA MEVKİİ
 
DCIM101GOPRO
DCIM101GOPRO

Yeşildere (İbrala), Güney Anadolu Torosları’nın eteklerinde yer almaktadır. İç Anadolu ve Akdeniz’i birbirinden ayıran iklim çizgisinde 1120 metre yüksekliktedir.
Dört mevsimin doyasıya yaşandığı torosların gizemli vadisindeki kuytu köşesinden, yeşilin her tonu, çiçeklerin tüm kokusu ve Yunus’un sevgisi gibi hep akıp, giden ibrala deresinin yanında kamp yapabilirsiniz.Detaylı bilgi ve görsel için Link

2.KARAMAN’IN GRAND CANYON’U ( GÖDET VADİSİ, SAKLI CENNET )

10690053_801662926566854_4257403490347934322_n
10645027_800823453317468_943551468360259393_n
Karaman Merkez Güldere Köyü sınırları içerisinde yer alan Gödet Vadisi , Saklı Cennet ve Kaya Kilise Mağaraları doğal güzellikleri ve tarihi kalıntıları ile doğa severlerin uğrak mekanlarından birisidir. Saklı Cennet, vadi içerisinde akan deresiyle, patika yolları ve doğasıyla kamp yapacağınız ideal yerlerden birisidir.

Detaylı bilgi ve görsel için Link

 3.HACIBABA DAĞI VE YAYLASI, KIZILYAKA 
img_1587
10419001_793626930703787_1458030677003429642_n
Kızılyaka Köyü’nden Hacıbaba dağına doğru, orman içindeki yolun sonun da bulunan, köylülerin kendi imkanlarıyla yaptığı ; arazide hayvan otlatırken mescit ve oda olarak kullandıkları bina etrafında kamp yapabilirsiniz.

Bölge de tuvalet,çeşme mevcut olup kış aylarında da köylülerden izin almak kaydı ve temiz bırakmak koşulu ile kullanabilirsiniz.

Sabah öten bülbül sesleri,gece dolunayla birlikte muhteşem bir görüntüsü olan Hacıbaba dağı gerçekten güzel bir yer.

Macera arayanlar ise yalnız gitmemek koşuluyla, bahsettiğimiz yayladan dağın görünen yüzünden zirveye doğru tırmanarak ulaşabilecekleri Karaman’ı gören en üst sırtın altın da kalan bölge de konaklayacakları güzel bir çayırlı mera bulunmaktadır.(2000-2100m civarı).Bölgenin rakımı yüksek olmasından kaynaklı hava muhalefetleri,yabani hayvan,tırmanış ve yürüyüş gerektirip  en az 2-3 saat mesafe yakınlığıyla yerleşim yerine ulaşamayacaklarından dolayı bilinçli kişilerle gitmelerinde fayda vardır.Yazımızla gaza gelmeyiniz 🙂
Detaylı bilgi ve görsel için Link

4.BUCAKKIŞLA GÖZ MAĞARASI MEVKİİ
img_6524
img_6529
Mağara Göksu Nehrinin batı yamaçlarında, doğu-batı yönünde yaklaşık 1 km uzunluğunda bir doğal mağaradır. Dip kısımlarında bir gölet bulunmaktadır. Buradan çıkan su mağaranın aşağısında bulunan büyük çınar ağaçlarının dibinden Göksu Nehrine karışmaktadır. Mağaranın yapısı mermerden oluşmakta olup, içerisinde görsel açıdan insanlara hoş gelebilecek nitelikte çok sayıda sarkıt ve dikitler bulunmaktadır.
Burada kamp yapmak isteyenler bölge de yaşayan Emrullah abinin dört tane çadır ve süngerlerinden faydalanabilirler.
Detaylı bilgi ve görsel için Link
5.İBRALA BARAJI,YEŞİLDERE
image5
image2
Yeşildere Akköprü’ye gelip eski asfalt yoldan içeri girip baraja ulaşın veya su altında kalan Denircik Köyü civarında istediğiniz bölgede kamp yapabilirsiniz.
Baraj manzaralı,balıkçılık merakı olanlar var ise uygun dönemlerde uygun koşullarda balığınızı tutarken aynı zaman da çaylarınızı yudumlayıp arkadaşlarınızla hoş sohbetler yapabilirsiniz.
6.GEZENDE BARAJI, ERMENEK
img_5872
img_5873
Göksu’nun kolu olan Ermenek çayından beslenen baraj gölünde alabalık üretimi ve elektrik üretimi yapılmaktadır.
Her mevsim gezilebilir olmasına rağmen,ilkbahar da çiçelerin açtığı zaman ve sonbahar da renk değişim zamanı daha etkileyici olmaktadır.
Bölgeye ulaşım Karaman Ermenek’ten 40, Mersin Mut’tan 65 Km’dir.
7.DEĞİRMENBAŞI (ERBİŞİM) KÖYÜ  
215314_125292557547304_3739127_n
218034_125292167547343_272698_n

Eski ismi Erbişim olan Değirmenbaşı Karaman merkezine 30 km uzaklıktadır.Bölge de karaçam, ardıç, kızıl çamda ağaçları mevcuttur. Köyün doğusundan akan Yolagat deresinin devamı olan Koacadere Haziran ayının sonuna kadar su akıp,Haziran ayından sonra derede suyun kısım kısım kuruduğu,gözlemlenmiştir.

Kamp yapmak isteyenler dere kenarında orman içinde huzuru kucaklayabilirler.
8.NUNU VADİSİ, BUCAKKIŞLA 
dscf5047
img_6686
Karaman’dan Bucakkışla’dan gidilen ve Çatak, Dağkonak, Göcer, Çukur, Bayır, Akçaalan köyleri arasında yer alan Nunu Vadisi Dünya Mirası Listesine girmeyi hak edecek güzellikte.
Vadinin tam ortasından Kuzeyden girip Güneyden çıkan Göksu Nehri turkuaz rengiyle bizleri büyülüyor.Vadi içerisinde meşe,kızılçam,ardıç,karaçam,göknar,sedir ve yabani nar ağaçlarıyla muhteşem bir doğası mevcut.Mevsim itibariyle giderseniz suya girmemk için kendinizi tutamazsınız.
Detaylı bilgi ve görsel için Link
9.GÖKÇE ÇAMLIĞI 
img_16811
img_4775

Karaman’dan Mut yolundan ulaşılan Gökçe Çamlığı etrafı tel örgüyle çevrili.İçerisinde seyir terası,çeşme,tuvalet,yürüyüş parkurları gibi bir çok alternatif mevcut.

Risk almam mis gibi pazar kahvaltımı da yaparım arkadaşlarımla güle oynaya kamp yaparım diyenler için vazgeçilmez bir alan değerlendirmek lazım.

10.KARADAĞ KRATER ÇUKURU
DCIM100GOPRO
DCIM100GOPRO

Karaman Kılbasan Kasabası’ndan ulaşılan Karadağ’a çıkmak için alternatif iki yol mevcut.Araç ile kolay ulaşım olacak yollardan bir tanesi Madenşehri ve Değle Köyleri üzerinden krater çukuruna ulaşabilirsiniz.

Çukurda yöre de bulunan köylülerin yayla evleri mevcut,bu evler de elektrik,su,telefon gibi teknolojinin nimetleri olmasa bile hoş sohbet ve muhabbetleri var.

Karadağ’da bulunan krater çukurunda kamp yapmak size inanılmaz bir deneyim yaşatacaktır.

 
Bu yazılar bölgeleri tanıtım amaçlıdır.Kamp yapmak doğayla iç içe olmak bazı bilgi ve tecrübe gerektirir.Yaban hayatı ve olası riskleri her zaman göz önünde bulundurunuz.

Diğer Abonelerin Arasına Sende Katılabilirsin

Posta hesabına bir gün bir mail düşer. Okursun, bakarsın ve çok beğenirsin. İşte o mail sırt çantanı alıp bir yerlere gitmen ve seni harekete geçirmek için yeterli olabilir. Türkiye ve Yurt dışı gezi yazılarımızın mail adresinize gelmesini ister misiniz? Sadece e-posta adresinizi yazarak hemen abone olun! Gezgin İz sizi harekete geçirecek makaleleri mail adresinize göndersin ama reklam vs göndermesin.. :)

CEVAP VER