Karaman ilin de gezilecek,yapılacak,görülecek yerler hakkın da yüzlerce maddelik bir liste oluşturulabilir.Fakat ben En iyi 5 yeri, hafta sonları ne yapacağız diyenlere, misafirim geldi nereye gidelim diyenlere, gelen turistlere alternatif olması amacıyla benim gözümde en iyi alternatif 5 yeri aktarayım.

1.KARADAĞ BİNBİR KİLİSE’DE TARİHİN DERİNLİKLERİNE DOKUNUN
DCIM100GOPRO  Güneyden gelen insan topluluklarının Orta Anadolu’ya girişteki (Sertavul Boğazı yoluyla) ilk karşılaştıkları dağ kütlesi olan Karadağ daha sonraki kültürlerde de etkin rol oynamıştır.

Hitit döneminde de kutsallığını ve gizemini koruyan Karadağ Hititlerin fırtına tanrısına da ev sahipliği yapmıştır . Günümüze kadar gelen Hitit hiyoroglifi kaya yazısı Karadağ’ın kutsallığını belgelemektedir. Bizans döneminin yoğun bir dini merkezi olan Karadağ yüzlerce kalıntısıyla Bizans mimarisine ve o dönem yaşamına işık tutmaktadır. 1905 yıllarında Ortadoğu da “çok yönlü hedefler” peşinde koşan ünlü gezgin Gertrude BELL Karadağ ile yakından ilgilenmiştir.
Burada yapılan çok sayıda kilise,sarnıç,darphane,şaraphane,tapınakları görmeniz mümkün.
Yaşam alanlarında bulunması gereken yapılarla donatılarak bunların hepsine BİNBİRKİLİSE denmiştir.
Detaylı bilgi ve görsel için link

2.KARADAĞ’A ÇIKMIŞKEN KRATER ÇUKURU VE YILKI ATLARINI GÖZLEMLEYİN
DCIM100GOPRO

Karadağ günümüzde yaban hayatı, endemik türler,kültürel doku , doğa sporları, yamaç paraşütü gibi birçok potansiyeli içinde barındırır. Sönmüş bir volkanik zirve olan Karadağ’ın krater ağzında gezinen yılkı atlarının izini sürmek veya çeşme denilen bölgede onları görmek mümkün , şanslı iseniz eğer Anadolu yaban koyunlarını bile görebilirsiniz.

Uluslararası yamaç paraşütü müsabakalarına ev sahipliği yapan Karadağ yapıldığı yıl en uzun mesafe uçuşu gerçekleştirilmiş ve hala yöre sporcuları tarafından bireysel uçuşlar gerçekleştirilmektedir.Karadağ’da yürümeniz için birden çok yürüyüş rotaları mevcut farklı hayvan ve bitki çeşitlerine ev sahipliği yapan bu dağda aynı anda birden çok spora ev sahipliği yapıyor olması bizler için bir avantaj.Değerlerimizi biliyor olmak ve onlara görüp,yaşamak gerek.

 
3.TAŞKALE TAHIL AMBARLARI, MANAZAN VE İNCE SU MAĞARASINI GÖRÜN
DCIM101GOPRO
Yeşildere barajında su altında kalan Denircik köyünü ve baraj manzarasını,
Yeşildere köy kahvesinde çay ile hoş sohbetlerini,
İbrala Vadisi’nde dere kenarında doğa yürüyüşünü,derenin sesini,
Taşkale Manazan Mağrasının gizemini,
Taşkale Tahıl Ambarlarının ve Taş Cami’nin görselliğini
İnce Su Mağarasının ambiyansını,
İbrala Vadisini güneşin batışıyla izlemeyiGörüp, Yaşayıp ve Hissedin.
Detaylı bilgi ve görsel için link

4.KARAMAN’IN GRAND KANYONUNU KEŞFEDİN

10393665_801662419900238_2918446018193795044_n
Güldere Köyü’nü geçip vadi içinden devam edilen Gödet Mağaraları Taşkale Manazan kaya yerleşmesiyle gösterdiği benzerlikten dolayı 5-6.yy. Bizans dönemiyle tarihlendirilmektedir.

Güldere Köyü’nün üstünden Kuş bakışı huni şeklindeki vadiyi izlerken verdiği keyfi Amerika’da bulunan Grand Canyon’dan farksız olduğunu fotoğraf çekerken farkına varacaksınız.

5.İKLİM DEĞİŞTİRİP BUCAKKIŞLA BUCAKİNİ(GÖZ)MAĞARASINI GÖRÜN

img_6536
Karaman’da iklim değiştirip bu bölgeye gitmemeniz için hiç bir sebep yok.Tam tersine geçerli bir çok sebebimiz mevcut.
Göksu Nehrinin turkuaz rengini görmek isterseniz,
Bucakini(Göz)Mağarasını Keşfetmek isterseniz,
Emrullah Abiyle namı diğer (Mandıra Filozofu,Robinson Cruise) ile tanışmak isterseniz,
Çınar ağaçlarının gölgesinde serinlemek isterseniz,
Dibinizden çıkan kaynak suyun tarihini (Suyun yaşı) duyunca kulaklarına inanamayıp,hamak keyfi yapmak isterseniz,
Çiftlik hayvanları ve ürünlerinden yararlanmak isterseniz,
Mevsim itibari le incir,nar,fıstık,zeytin, gibi Akdeniz bölgesin de yetişen meyveleri dalından yemek isterseniz,
Odun ateşinde çaylarınızı yudumlarken bir daha ne zaman gelsek planları yapmak isterseniz;
Bucakkışlada yeni yapılan köprüden sola doğru devam edeceksiniz.Yoldan biraz yukarı doğru tırmandıktan sonra hafif inişe geçerken solda bulunan Göz Mağarası Tabelasından sola dönüp çam ağaçları içinden hep iniş yapacaksınız.Çam ormanı biter bitmez solda küçük bir kanal köprünün üstünden geçip zeytin ağaçları içinden devam edeceksiniz.Etrafı duvarlar ile çevrili mezarlığın yanından devam edin(Topal hacı çiftliği mevkii) ,kayboldum sanmayın bazen karşınıza dere çıkacak,yoğun böğürtlen çalılarının arasından geçeceksiniz ama hedafinize muhakkak varacaksınız. 🙂
Detaylı bilgi ve görsel için link

Diğer Abonelerin Arasına Sende Katılabilirsin

Posta hesabına bir gün bir mail düşer. Okursun, bakarsın ve çok beğenirsin. İşte o mail sırt çantanı alıp bir yerlere gitmen ve seni harekete geçirmek için yeterli olabilir. Türkiye ve Yurt dışı gezi yazılarımızın mail adresinize gelmesini ister misiniz? Sadece e-posta adresinizi yazarak hemen abone olun! Gezgin İz sizi harekete geçirecek makaleleri mail adresinize göndersin ama reklam vs göndermesin.. :)

CEVAP VER