Anadolu’da yamaç paraşütü pilotu olmak psikolojik olarak Fethiye’de olmaktan daha zor olduğunu düşünüyorum. Teoride pek bir şey fark etmese bile pratikte öyledir. Fethiye gibi deniz kenarında yapılan yamaç paraşütü sporunda denizden gelen sürekli sabit rüzgar ve meltemler sayesinde yamaç paraşütü sporunu yapmak hem zevklidir hem de güvenlidir. Bizim gibi bozkırın ortasında yapanlar için dikkat edilecek en önemli hususlar ise dakikalar içinde rüzgarın yönü ve şiddeti anlık değişebilir. Yamaç paraşütü kullananlar bilir ki değişken rüzgarlar bizim için pek de iyi sayılmazlar. Hatta ani yön değişimi ve rüzgarın şiddetinin azalıp artması gibi olaylar bir takım kazalara da sebep olabilir.

İşin psikolojik boyutuna gelince deniz kenarında acil inişlerde suya düşeceksin ve bir şey olmayacakmış gibi düşünülse de denize düşmenin karaya düşmekten çok daha farklı zorlukları ve riskleri mevcuttur. İnsanların bize en çok söyledikleri ve sordukları soru ise; denize düşen oh yumuşacık sıkıntı olmaz, ama sen düşersen direk kara toprak 🙂 gibi düşünülse de, insanlara her iki coğrafyanın da kendine göre zorlukları olduğunu anlatmaya çalışıyorum.

Karaman bölgesinde ikamet eden ve bölgeye yamaç paraşütü sporunu icra etmek için gelmek isteyen arkadaşlar var ise; bölgenin vazgeçilmezi Karadağ(2271m)araçla kalkış pistine kadar çıkabilirler ve rüzgarı yakalayabilirseniz de zevkli bir uçuş da gerçekleştirebilirsiniz.

Karaman’da bu spora yeni başlayanlar var ise Türk Hava Kurumu (THK) Resmi olarak Tescillediği 2 Adet uçuş bölgesi bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de benim köyüm olan ve çok sık gittiğim Karalgazi Köyünde dir.

THK kurumu sitesinden alınan bilgilerde ise şöyledir;

Tepe Adı              Karalgazi

Yerden Yüksekliği 

180 metre
Kalkış Yeri Eğimi     Karalgazi
Yol Durumu      Mevcut değil.
Araçla Çıkma Süresi  Yol olmadığı için süre tutulamadı.
Rüzgar Durumu        Limitler dahilinde
En Yakın Yerleşim
Yeri ve Uzaklığı   
Karaman – 30 km
Özellikleri
Eğitim uçuşları için incelenen bu tepe kuzey, kuzeydoğu yönlerine doğru uçuşa uygun. Kalkış yerleri geniş ve iniş alanlarında herhangi bir engel bulunmuyor. Burada kalkış yerlerinde düzeltme çalışmaları yapılması ve zirveye kadar yol açılması düşünülüyor.
Dikkat edilecek hususlar

Mevcut durumda buradan uçuş yapılabilir ancak, kanatların zarar görmemesi İçin kalkış yerlerine branda serilmesi ya da uygun bulunan bir noktanın temizlenmesi gerekebilir.

 

   

Diğer Abonelerin Arasına Sende Katılabilirsin

Posta hesabına bir gün bir mail düşer. Okursun, bakarsın ve çok beğenirsin. İşte o mail sırt çantanı alıp bir yerlere gitmen ve seni harekete geçirmek için yeterli olabilir. Türkiye ve Yurt dışı gezi yazılarımızın mail adresinize gelmesini ister misiniz? Sadece e-posta adresinizi yazarak hemen abone olun! Gezgin İz sizi harekete geçirecek makaleleri mail adresinize göndersin ama reklam vs göndermesin.. :)

CEVAP VER