Şehirce dergisinde 2.sayısındaki yazımız

     İç Anadolu bozkırlarının Torosların sarp yamaçlarıyla buluştuğu noktada bu ŞEHİR. Bu topraklar da doğduk ve büyüdük ,hangimiz ya da kaçımız bu toprakları gezdi veya üzerinde olan değerleri biliyor ?11061268_718154764968232_4864569469782867683_n

Şehrin 30 kilometre kadar dışında bulunan Karadağ , inanç ve doğa turizminde Türkiye’nin parlayan yıldızı olmaya devam ediyor.

Karadağ 3 yüksek tepenin birleşmesinden oluşmaktadır bunlar; Baştepe, Kızıltepe, ve en yüksek noktası olan Mihaliç tepe dir (yüksekliği 2271 m). Baştepe’de 150 metre çaplı bir krater bulunmaktadır.
Orta Anadolu volkanları içinde yer alan Karadağ Hitit döneminden itibaren bölgenin önemli yerleşim alanlarından biri olmuştur. Hitit ve Bizans kültürlerinin inanç sistemlerine önemli etkilerde bulunmuştur.Binbir kilise olarak adlandırılan Bizans dönemi kalıntıları, o dönemi günümüze kadar taşımaktadır. Geniş bir alana yayılan yerleşim ve kilise kalıntıları, Karaman tarihinin önemli bir parçasıdır.    Tarih öncesi  (prehistorya) döneminde de bölgedeki insan yaşamına önemli etkileri olmuştur.   Görkemli yapısı ile o dönem insanının  yaşam biçimine ve kültürel   gelişimine önemli etkisi olmuştur. Volkanik patlamalar sonucunda ortaya çıkan “obsidyen”  prehistorik  dönem için önemli bir hammaddedir.Bundan dolayı volkanik dağlar, insan yaşamını ve kültürel gelişimi önemli ölçüde etkilemiştir.
 Bu duruma benzer izler;  Anadolu’nun ilk yerleşim yerlerinden bir olan Çatalhöyük’te daha net bir biçimde karşımıza çıkmaktadır.Dünyanın ilk manzara resmi olduğu düşünülen   Çatalhöyük’teki volkanik patlama anı duvar resmi,Karadağ gibi bir volkanik bir dağ olan Hasan dağını temsil etmektedir.  Güneyden gelen insan topluluklarının   Orta Anadolu’ya girişteki (Sertavul Boğazı yoluyla)  ilk karşılaştıkları  dağ kütlesi olan  Karadağ daha sonraki kültürlerde de etkin rol oynamıştır.
       Hitit döneminde de   kutsallığını ve gizemini koruyan Karadağ Hititlerin fırtına tanrısına da ev sahipliği yapmıştır . Günümüze kadar gelen Hitit hiyoroglifi kaya yazısı Karadağ’ın kutsallığını  belgelemektedir.    Bizans döneminin yoğun bir dini  merkezi olan Karadağ    yüzlerce kalıntısıyla Bizans mimarisine ve o dönem yaşamına işık tutmaktadır. 1905  yıllarında Ortadoğu da “çok yönlü hedefler” peşinde koşan ünlü gezgin Gertrude BELL      Karadağ ile yakından ilgilenmiştir.

Günümüzde yaban hayatı, endemik türler,kültürel doku , doğa sporları, yamaç paraşütü gibi birçok potansiyeli içinde barındıran Karadağ keşfedilmeyi  ve tanınmayı beklemektedir. Sönmüş bir volkanik zirve olan Karadağ’ın krater ağzında gezinen yılkı atlarının izini sürmek veya çeşme denilen bölgede onları görmek mümkün , şanslı iseniz eğer Anadolu yaban koyunlarını bile görebilirsiniz. Uluslararası yamaç paraşütü müsabakalarına ev sahipliği yapan Karadağ yapıldığı yıl en uzun mesafe uçuşu gerçekleştirilmiş ve hala yöre sporcuları tarafından bireysel uçuşlar gerçekleştirilmektedir.Karadağ’da yürümeniz için birden çok yürüyüş rotaları mevcut farklı hayvan ve bitki çeşitlerine ev sahipliği yapan bu dağda aynı anda birden çok spora ev sahipliği yapıyor olması bizler için bir avantaj.Değerlerimizi biliyor olmak ve onlara sahip çıkmak gerek.

1509681_718154744968234_4622732455696791170_n

ÜNSAL ÖZIRMAK – İBRAHİM KÜÇÜK
Diğer Yazımız ve Fotoğraflar :
Karaman Karadağ Binbir Klise

Diğer Abonelerin Arasına Sende Katılabilirsin

Posta hesabına bir gün bir mail düşer. Okursun, bakarsın ve çok beğenirsin. İşte o mail sırt çantanı alıp bir yerlere gitmen ve seni harekete geçirmek için yeterli olabilir. Türkiye ve Yurt dışı gezi yazılarımızın mail adresinize gelmesini ister misiniz? Sadece e-posta adresinizi yazarak hemen abone olun! Gezgin İz sizi harekete geçirecek makaleleri mail adresinize göndersin ama reklam vs göndermesin.. :)

CEVAP VER