Soğuk bir kış gününden herkese merhaba. Kar yağdığı zaman mutlu olmayan var mı aranızda? Kar yağdığında bizim bölgemizdeki insanlar, rahmet ve bereket yağıyor derler. Tabi kimi insanlar için kar, kış ve soğukla mücadelenin başladığı zamandır, karın yağması. Bizim içinse, beyaz gelinliklerini giyinen dağların, düğün havalarının başlamış olmasıdır.

Dağlardaki bu görkemli düğünü kaçırmamak için bir pazar sabahı düştük yollara bu günkü yolculuğumuz Karaman’ın tek, İç Anadolu’nun ise beş sönmüş volkanik dağları arasında yer alan Karadağ’a(2271mt.) idi.

Karadağ’ın zirvesinde bulunan TRT sinyal verici istasyonu ve Meteoroloji ölçümlerinin yapıldığı iki ayrı kurumun binaları bulunmakta. Karadağ’da bir de askeri üssümüz bulunmaktadır. Ayrıca zirve ve civar bölgeler askeri alandır.

Bu kurumlardan bir tanesinde çalışan Bekir Arkadaşımızı ne zamandır ziyaret etmek istiyorduk, kısmet bu güneymiş. Yol durumunun iyi olduğunu 4×4 araçla rahat bir şekilde çıkılabilineceğini öğrendikten sonra hiç düşünmeden çıktığımız Karadağ’ın yolunu yarılamıştık bile.

Yoğun bir sis bulutunun içinden geçtikten sonra dağın zirvesinin açık olması bizim için inanılmaz bir fırsattı. Daha önce bir çok kez Karadağ’a çıkmama rağmen manzara ya tamamen kapalı, ya da açık havalar ile karşılaşmıştım. Ancak böylesini ilk defa görüyordum.

Krater çukuru ve çeşmeye giden yol bembeyaz kar ile kapanmış, manzara inanılmaz.

Her kar yağdığında önce başımı kaldırır dağlara bakarım. Beyaz gelinliklerini giymiş Karadağ ve Hacıbaba dağına gitmek için çırpınır dururum. Bizi düğününe çağıran Karadağ istediğimizi vermişti. Harika bulut manzarasına hayran kalmıştık.

Her güzelliğin bir zorluğu olmalı, yolda ara ara kar kürtünleri (yığınları) ile cebelleşsek de yine de zirveye ulaştık. Hava Karaman şehir merkezine göre açık olmasına rağmen
-15 derece civarındaydı. Her ne kadar üşüsek de arkadaşımızın sıcak çay ikramıyla içimizi ısıttık.

Panorama fotoğraflar TRT sinyal vericisinin güneydoğusu, bulut denizinin altındaki manzara ise Karaman. Her ne kadar şehri göremesek bile manzaranın keyfini fotoğraflardan anlayabilirsiniz.

Ee artık bize de manzaranın tadını çıkarmak kaldı.

Dağların birbirini selamlıyor desem ne anlarsınız? fotoğraflara dikkatli bakarsanız ufuktaki dağları görebilirsiniz. Bir yanı Hacıbaba dağı diğer yanı Hasan Dağı ve Bolkar Dağları.

Dönüş için yola koyulduğumuzda önümüzden koşarak geçen keklik sürüsünün fotoğraflarını çekemedik. Fakat doğa tüm güzellikleriyle bir pazar günümüzü daha fazlasıyla renklendirdi.

Her ne kadar sizi özendirmiş olsam da böyle bir dağın zirvesine gelmek için hava şartları, yol durumu, kar, soğuk, teknik malzeme, bilgi ve tecrübeleri göz önünde bulundurarak dağa gelmenizde fayda vardır. Bu söylediklerimde eksiklikler varsa, bilgi ve tecrübesi olan kişi ve kurumlar ile hareket etmeniz hayati risk açısından önemlidir.

Karadağ’ın bu muhteşem manzarasına ve doğasına gelemiyoruz diye üzülmeyin biz size bu duyguyu yaşatmak ve göstermek için yaşadıklarımızı paylaşıyor, yazıyor ve fotoğraflarını çekiyoruz.

Dostça kalın.

Bu tarz paylaşımlarımızdan haberdar olmak için bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Diğer Abonelerin Arasına Sende Katılabilirsin

Posta hesabına bir gün bir mail düşer. Okursun, bakarsın ve çok beğenirsin. İşte o mail sırt çantanı alıp bir yerlere gitmen ve seni harekete geçirmek için yeterli olabilir. Türkiye ve Yurt dışı gezi yazılarımızın mail adresinize gelmesini ister misiniz? Sadece e-posta adresinizi yazarak hemen abone olun! Gezgin İz sizi harekete geçirecek makaleleri mail adresinize göndersin ama reklam vs göndermesin.. :)

CEVAP VER