İnanışlar : Yedi Dede Yedi Tepe,Alibeke Yatırı

Söz: Yedi dedenin her birinin bastonlarını havaya attılar her biri bir dağın tepesine düştü ve burada yatarlar.

Ulaşım :
Karaman Alibeke Yatırı Boyalı köyünden sonra gelen Erenkavak(Anamas) Köyü yol ayrımından sola devam edip yaklaşık 7 km sonra sol tarafa doğru stabilize yol ayrımına girerek ulaşılabiliyor.

Boyalı Köyü:
Söylentilere göre köyün toprağında çok miktarda boya üretiminde kullanılan bitki bulunurmuş. Halk bu bitkileri toplayarak satar ve geçimini sağlarmış. Bu bitkilerin bir kısmı ise dokumalarda kullanılırmış. Boya bitkisinin çok oluşu sebebiyle de bu köye Boyalı adı verilmiştir.
Köyün güneyindeki tepe üzerinde bir türbe vardır. Bu türbe Ali Beke Türbesi olarak adlandırılmıştır. Bundan dolayı türbenin bulunduğu tepeye de Ali Beke Dağı denilmiştir.Bizler de dere kenarından patikalardan yaklaşık 8 km yürüdükten sonra bu tepeye ulaştık.Etrafı tel örgü ile kaplı mesire alanında doğanın keyfini sürdük.Alibeke Yatırı:
İnanışa göre erkek evladı olmayanlar Alibeke yüzü hürmetine burada kurban keser,dualar okur ve Allah’tan bir erkek evlat isterler.Erkek evladı olanlar da ismini Alibeke koyarlar.Yaşlı bir teyzenin bize verdiği bilgiler doğrultusunda beş yıl hacca gitmek isteyipte gidemeyen bir zat oraya cami yaptırmış.Evladı olmayan bir kişi de burada dua ettikten sonra bir erkek evladı olmuş ve adını Alibeke koymuş.O Albeke de  büyüdükten sonra yatıra insanların rahatça gidebilmesi için yol açtırmış.Bölgede sürekli akan bir çeşme de mevcut.

Daha sonra öğrendiğim Alibeke yatırının 7 kardeşmiş ve her bir kardeş bir dağın tepesinde yatarmış.İnanışa göre bu kişiler ermiş,alim olduklarından yüzleri hürmetine Allah’a dua edilirmiş.bu kardeşlerden öğrendiğimiz;

1-Uz Dede Guyuntu Köyü,
2-Boran Dede Morcalı Burhan,Karaman arasnda
3-Alibeke Dede ( Boyalı – Erenkavak,Karaman Civarında
4-Hu Dede Ormana Köyü,İbradı,Antalya
her biri bir dağın tepelesinde yatarlarmış,diğer kardeşleri öğrenemedik.(Daha sonra öğrendiğim diğer Dedelerden bir tanesi de Hu Dede Ormana,İbradı,Antalya’da olduğudur.)

Proğramımızı Alanözü beldesinde bulunan Anıt Ardıç’ı fotoğraflamaya giderek sonlandırdık.Tabi kimi ot topladı kimi fotoğraf çekti kimi çiçek açan erik ve badem ağaçlarının seyrine kimi de köylüler ile muhabbete daldı.

img_1164 img_1174 img_1186 img_1188 img_1203 img_1209 img_1273 img_1296 img_1297 img_1309 img_1368 img_1376 img_1423 original_url: DF1EC556-070D-4833-B04D-B5B77B9209D6 img_1464 img_1443 img_1446 img_1424 img_1320 img_1232

Diğer Abonelerin Arasına Sende Katılabilirsin

Posta hesabına bir gün bir mail düşer. Okursun, bakarsın ve çok beğenirsin. İşte o mail sırt çantanı alıp bir yerlere gitmen ve seni harekete geçirmek için yeterli olabilir. Türkiye ve Yurt dışı gezi yazılarımızın mail adresinize gelmesini ister misiniz? Sadece e-posta adresinizi yazarak hemen abone olun! Gezgin İz sizi harekete geçirecek makaleleri mail adresinize göndersin ama reklam vs göndermesin.. :)

CEVAP VER