Ülkemizin derelerinde yaşayan doğal ‘Kırmızı Benekli Alabalıklar’ yaşadıkları derelerde çoktan yok olmaya  başlamıştır. İstila edilip iç sularda giderek nesilleri tükenmektedir.
Derelerde yaşayan kırmızı benekli alabalıkların nesillerinin tükenmesinde bir çok etken rol almaktadır. Bu yüzden kırmızı benekli alabalıklarının avlakları giderek azalmakta dolayısıyla bu balıkları tutmak ve görmek zorlaşmaktadır.

img_1356

Kırmızı benekli alabalığı tutma şansına erişmek sandığınız kadar zor değil aslında!
En azından benim için zor olmadı, ya da şansım biraz yaver gitti diyebiliriz.

img_1360

Daha önce altı ay kadar alabalık yakalamak için bir çok avlakta günlerce uğraştım. Ne yapsam etsem alabalığı kandıramıyor bir türlü tutamıyordum. Bence alabalık tutmak başlı başına bir sanat.

img_1373

Alabalık tutma konusunda her zaman beni destekleyen ve bildiklerini öğretmekten çekinmeyen arkadaşlarıma sonsuz teşekkür ederim. Alabalık konusunda belli bir çıtayı aşmış olan ve kendi bilgi ve tecrübelerinden fazlasıyla faydalandığım Alabalık Günlükleri Bloguna bir göz atmanızı tavsiye ederim.

img_1377

“İşte bu avım farklı olacak!” diyordu içimden bir ses, ve oltayı attım gol oldu. Bağırıyorum hem de nasıl; tuttum, vallahi tuttum, billahi tuttum. Elim ayağım titriyor, nasıl heyecanlandım bilemezsiniz. Çünkü altı aydır alabalık tutamamışım ve oltanın ucundaki balık; kırmızı benekli bir alabalıktı. Açılışı kırmızı benekli alabalık ile yapmıştım, var mı bundan güzeli?

img_1380

Alabalık tutmak, onunla suda mücadele etmek, ellerinin arasına alıp bir hatıra fotoğrafı çekinip limit altı olduğundan dolayı tekrar suya iade etmek en önemli kurallardan. Doğaya ne kadar saygı duyarsak, bize geri dönüşü o kadar güzel olacaktır.

img_1388

Düşensenize! Tuttuğum bu küçücük balığın bana neler hissettirip ve yaşattığını. Tekrar suya saldıktan sonra bir başkasının oltasında da aynı duygular ve heyecan, bu döngünün, doğaya saygı duyduğumuz sürece hep devam edeceğine inanıyorum.

original_url: F785E896-9328-4318-A383-81EE6C68BB01

Sabah hatırlamıyorum  altı veya yedinci küçük kırmızı benekli alabalıklarımı çekerken, arkadaşım Tayyar Çelik’e de hep gökkuşağı alabalıkları denk geliyordu. Keramet bizde değil kaşıklarda idi. Mepps marka siyah üstüne fosforlu yeşil ve kırmızı olanlara Kırmızı benekli alabalıklar muhteşem geliyordu.

img_1400

Gökkuşağı alaları ise altın sarısı üstüne siyah noktalı ateş böceği şeklinde olan mepps kaşıklarına geliyorlardı.

img_1404

Salarsak tekrar tutarız sloganıyla avımıza devam ettik.

img_1410

Dağlardan gelen berrak suların içinde gökkuşağı alalarının istilasına uğramış bu küçük kırmızı benekliler. Çünkü dere üstünde birkaç tane alabalık çiftliği mevcuttu.

Doğa ana yine cömertliğini göstermiş bizi tatlı böğürtlenlerle tıka basa doyurmuştu.

img_1433

Böğürtlen yerken kendimizden geçtik. Balığı unutup karnımızı bir güzel doyurduk.

img_1435

Arkadaşım şanslı kaşığını değiştirmemekte kararlıydı.

img_1440

Ben de sürekli kaşık değiştirerek hangi kaşığa hangi türlerin geldiğini görmek istiyordum.

img_1456

O gün şans hep bizden yanaydı her attığımız oltanın ucunda bir balık vardı.

Tam yorgunluktan bittiğimiz anda, avı sonlandırmaya karar verdiğimizde daha durun yeni başlıyoruz diyen günün en güzel balığı, bizi ava devam etmeye ikna etti.

img_1460

Kaşığını mepps marka bakır rengine değiştiren Tayyar Çelik günün en güzel balığıyla günün pozunu verdi.

img_1462

Bir hevesle değiştirdiğim bakır rengi kaşığa gelen porsiyonluk bir gökkuşağı alası da benim nasibime.

img_1506

Bakırdan vazgeçip gökkuşağı rengini denemek isterken ilk atışta gelen günün en güzel ikinci balığı da Tayyar’dan geldi.

img_1517

Bence alabalık avında en önemli etkenlerden birisi ava konsantre olup gerçekten istemekten geçiyor.

img_1510

Diğer Abonelerin Arasına Sende Katılabilirsin

Posta hesabına bir gün bir mail düşer. Okursun, bakarsın ve çok beğenirsin. İşte o mail sırt çantanı alıp bir yerlere gitmen ve seni harekete geçirmek için yeterli olabilir. Türkiye ve Yurt dışı gezi yazılarımızın mail adresinize gelmesini ister misiniz? Sadece e-posta adresinizi yazarak hemen abone olun! Gezgin İz sizi harekete geçirecek makaleleri mail adresinize göndersin ama reklam vs göndermesin.. :)

CEVAP VER