21 Mart Dünya Ormancılık günü, 21-26 Mart tarihleri arası ise Orman haftası olarak bilinir. Bu hafta içerisinde Orman Genel Müdürlükleri (OGM) çeşitli etkinlikler ve faaliyetler gerçekleştirmekte ve genelde tüm Orman işletmeleri de dahil ücretsiz fidan dağıtımı yaparak insanları fidan dikimine teşvik etmektedir.

Bireysel olarak sizde bu fidanlardan temin edip;  eşiniz, arkadaşınız, çocuklarınız ya da aileniz ile beraber doğaya bir ağaçta siz dikebilirsiniz. Bunun önemi gelecek nesillere daha fazla yeşil bırakmaktır.

 

 

ORMANLARIN ÖNEMİ

  • Ağaçlar, toprağın nemli kalmasını sağlar.
  • Toprak kaymasını (heyelan) önler ve sel taşkınlarını durdurur.
  • İklimi etkiler ve yağmur yağmasını sağlar. Çok sıcakları, şiddetli soğuk­ları önler.
  • Yaban hayvanlarının da barınağıdır ve ekosistemin en büyük yapılarıdır.

Bunun yanında ormanlar bir ülkenin doğal güzellik ve zenginlik kaynağıdır.

 

İnsanların ağaçlara olan talepleri hiçbir zaman bitmeyecektir. Evinizde kullandığınız bir çok eşyadan tutunda, defteriniz kaleminiz v.b dahi ağaçlardan imal edilen ürünlerdir. İnsanoğlu ormanlara bu kadar muhtaçken zarar veren yine kendisidir.  İnsanlar orman işletmelerinden izin almadan çıra yapmak, reçine çıkarmak için ağaçları yara­larlar. Tarla açmak, yerleşim yeri kurmak, hayvanlara otlak yeri açmak için ormanları yok ederler. Bilinçsizce atılan her adıma dur demek herkesin bireysel görevidir.

Bizlerde çevremizdeki ağaçları çoğaltalım ve doğaya fayda sağlayacak adımlar atalım. Yeni fidanlar dikelim ve bu etkinliklerimizi ömür boyu sürdürelim.

Diğer Abonelerin Arasına Sende Katılabilirsin

Posta hesabına bir gün bir mail düşer. Okursun, bakarsın ve çok beğenirsin. İşte o mail sırt çantanı alıp bir yerlere gitmen ve seni harekete geçirmek için yeterli olabilir. Türkiye ve Yurt dışı gezi yazılarımızın mail adresinize gelmesini ister misiniz? Sadece e-posta adresinizi yazarak hemen abone olun! Gezgin İz sizi harekete geçirecek makaleleri mail adresinize göndersin ama reklam vs göndermesin.. :)

CEVAP VER