Dağ Bisikleti için Dış Lastik Seçimi?  
2016 yılına güzel haberlerle başladık ,temennimiz de hep böyle devam eder.Ulaş hocanın yeni doğan bebeğini buradan kocaman öpüyor ve sağlıklı ,mutlu bir ömür diliyoruz.Uzun bir aradan sonra bisikletlerimizi bakıma alma zamanı gelmiş,parça ve ekipman değiştirmek isteyenler yavaştan internetten arayış içine girmiştik.
Geçen gün Bekir ile buluştuğumuzda dağ bisikleti için en ideal dış lastik seçimi yapmaya çalıştık ve net bir sonuca varamadık.İstiyoruz ki hafif olsun,dişleri olsun ki tozda,toprakta,kayada ve çamurda rahat gidebilsin,istiyoruz ki arada asfalta çıkarsak orada da rahat gitsin.ince mi olsun kalın mı ? dişli mi olsun dişsiz mi?şu marka yok bu,ya fiyatlara ne demeli, peki ya tura çıkarsak? gel gelelim hala kafamda net bir sonuca ulaşamadım.
Bir dağ bisikleti için ön ve arka dış ve iç lastik seçimini sizce nasıl yapmalıyız?
Kıstaslarımız
-Toprak yol (Patika)
-Keskin Kayalar
-Tekere yapışarak bazen gitmesini engelleyen Çamur
-Tura çıkarsak arada kullandığımız asfalt yol
-Demir dikeni bizim bölgede çok yoğun patlamaya karşı dayanıklı kabuk
-Hafif
-Ekonomik
Tavsiyeleriniz nelerdir?
———————————————————————————————–
Güncelleme 13.05.2016Tüm bu soruların cevabını arıyor iken yoğun araştırmalar sonucunda arkadaşlarım Maxxis,Schwalbe gibi markaların çeşitli modellerini aldılar.Koruma değerleri altı üzerinden üç diye hatırlıyorum.Fiyat farkına gelince lastik başı Elli TL gibi bir rakam fark ediyor.

Uzun zamandır turlarda lastiklerimin sürekli patlaması,yol tutuş değerleri gibi moral bozan olayları artık yaşamak istemediğimden, kısacası başım ağrımasın artık diye bütçeyi biraz zorlayarak Schwalbe Marathon Plus MTB 26×2.10 almaya karar verdim ve aldım da.

* Lastik telli ve katlanma gibi bir lüksü yok bunu başta belirtmeliyim
* Koruma değeri en üst düzeyde altı üzerinden altı olduğu için 5mm lik kauçuk koruyucu tabaka sayesinde raptiye bile lastiği patlatamamaktadır.
* 26 jant olanları için 1150 gram olduğu için biraz ağır olduğu doğrudur.
* Bizim gibi direk parkura giremeyip asfaltta uzun süre kullananlar için asfalttaki ses,titreme,akışkanlık harika.Şu şekilde belirteyim dış yanaklar asfalta hiş değmiyor,lastiğin açısından dolayı sadece iç yanaklar asfalt üzerinde gidiyor buda tutunmayı azalttığı için asfaltta diğer mtb lastiklerine göre çok daha iyi gidebilmenize yardımcı oluyor.
*İç lastik olarak da çin malları yerine yine Schwalbe nin iç lastiklerinden alın harici ara koruyucu ve patlak yamayıcı gibi malzemeler kullanmayın,gerek yok, lastik tek başına yetiyor artıyor bile.

şuana kadar çıktığım turlarda ki deneyimlerim bunlar zaman ile artıları ve eksilerini yazmaya devam edeceğim.

 bakimatolyesi1

Diğer Abonelerin Arasına Sende Katılabilirsin

Posta hesabına bir gün bir mail düşer. Okursun, bakarsın ve çok beğenirsin. İşte o mail sırt çantanı alıp bir yerlere gitmen ve seni harekete geçirmek için yeterli olabilir. Türkiye ve Yurt dışı gezi yazılarımızın mail adresinize gelmesini ister misiniz? Sadece e-posta adresinizi yazarak hemen abone olun! Gezgin İz sizi harekete geçirecek makaleleri mail adresinize göndersin ama reklam vs göndermesin.. :)

CEVAP VER