2015 yılı sezon açılışında iç lastikleri Schwalbe DOC Blue patlak sıvısı ile dolduruktan sonra Slime markasına göre dayanıklılığı ve koruyuculuğunu test ettik.2016 yılında ise bu ürünleri değerlendiriyoruz.

Verdikleri özellikleri değerlendirirsek:

* 3 mm ye kadar oluşan tüm patlakları onarır ve lastiği patlamaya karşı korur.
– Bölgemizde demir dikeni dediğimiz dikenlerin lastiklerde daha büyük ve derin delikler açtığı için 3mm patlakları kapatmaya faydası olduğunu söyleyemem.Kısa süre delikleri kapattıktan sonra sürekli akışkan olan sıvı bitmekte sıvı bölgede de donmadığı için sürekli dışarıya akmaktadır ve  belli bir süre sonra faydasını görememekteyiz.

* Lastik içinde sürekli sıvı haldedir.
– İki yıl kullanım ömrüne rağmen lastik içerisinde sıvı da sertleşme gerçekleşmiş akışkan özelliğini de kaybettiği de gözlemlenmiştir.

* Lastik döndüğü sürece patlakları kapatır.
– Lastik döndüğü sürece 3mm altı delikleri kapattığı,durduğunuz zaman aniden havası inmesi doğrudur.faaliyetlerinizde işe yarıyor fakat eve geldiğiniz zaman iç lastiği komple değiştirmeniz gerekmektedir, sebebi ise bu tarz sıvıları ne yaparsanız yapın hiç bir yama tutmamasıdır. Yaptığımız yamalar açılmış aynı deliklerden tekrar hava kaçırdığını gözlemledik buda iç lastiği çöpe atmanız anlamına geliyor.

* Toxik değildir, alev almaz, aerosol içermez.
– Herhangi bir yanıcı etkisiyle karşılaşmadım.

* Kullanıldıktan sonra patlak onarım garantisi 2 yıldır.
-2 Yıl boyunca kullanma fırsatımız olmadı.3 takım iç lastik çöpe attık.

* 3 mm den büyük patlaklar için onarım garantisi verilmez.
– Doğru tespit 3mm altı için uygundur,buda bizim gibi kırsalda arazide bisiklete binenler için uygun değildir.

Değerlendirmelerimiz sonucu Schwalbe DOC Blue ve Slime Patlak Önleyici sıvıların küçük deliklerde başarılı büyük deliklerde sorunlu olduğunu söyleyebiliriz.Yama tutmadığı için iç lastiğimizi bir kaç delik ile çöpe atmayı istemediğimiz için bu tarz sıvıların kullanım alanlarına ve bölgeye göre tercih edilmesi gerektiğini söylemeliyim.Markaları ve ürünlerini kötülemiyorum fakat kullanım açısından değerlendirirsek bisikletçilerin en büyük problemi olan patlak olayını minimum düzeye nasıl indiririz? Belki yazımız faydası olur ve ürünler üzerinde çalışarak yama tutabilen daha büyük delikleri kapatan ve hafif ürünler ile karşımıza çıkarlar biz de rahat rahat bisikletlerimizi süreriz.

Ben bisiklet lastikleri için patlak önleyici sıvı seçimi yerine mantıklı olarak dış lastik seçiminin iyi yapılmasından yanayım.Dış lastik seçiminde fikir sahibi olmak isterseniz de daha önceki yazımıza bir göz atmanızı öneririm link tık tık..

bakimatolyesi2 bakimatolyesi1

Diğer Abonelerin Arasına Sende Katılabilirsin

Posta hesabına bir gün bir mail düşer. Okursun, bakarsın ve çok beğenirsin. İşte o mail sırt çantanı alıp bir yerlere gitmen ve seni harekete geçirmek için yeterli olabilir. Türkiye ve Yurt dışı gezi yazılarımızın mail adresinize gelmesini ister misiniz? Sadece e-posta adresinizi yazarak hemen abone olun! Gezgin İz sizi harekete geçirecek makaleleri mail adresinize göndersin ama reklam vs göndermesin.. :)

1 YORUM

  1. Yazı için teşekkürler. Anladığım kadarıyla ilk testinizi kullanılmış lastik üzerinde yaptınız ve sonraki iki denemenizi sıfır lastik üzerinde yaptınız. Eğer yanlış anlamışsam ve tüm testleri kullanılmış lastik üzerinde yaptıysanız çok sağlıklı sonuç alınması beklenemez. Çünkü bildiğim kadarıyla patlak önleyici sıvılar sıfır lastikte kullanılıyor ve içerisinde sıfır hava olması gerekiyor. Eğer buna dikkat etmişseniz yazınız anlam kazanır ve bu durumda patlak önleyici sıvı yerine patlak önleyici şerit tercih edilebilir. Dış lastik değiştirmektense şeritler daha uygun fiyatlı ve daha sağlam olacaktır.

  2. 3 çift kullanılmamış iç lastikle 3 yıl boyunca slime ürününü en zorlu şartlarda test ettim.Ürün pek çok deliği kapattı ama yöremizde demir dikeni denen dikenin deliğini kesinlikle kapatamamakta ve en önemli sıkıntı slime kesinlikle kendi yama setleride dahil yama tutmamakta.arazide büyük delik olursa iç lastik at çöpe .3 çift iç lastik büyük delik yamanamadığı için çöpe gitti.Joes isimli ürünüde denedik ki tam bir fiyasko ne yama yapıyor ne bir işe yarıyor.Sıra formula denen üründe getirttik deneyeceğiz .Slime kendinde slime dolgulu iç lastiklerde slime miktarı yetersiz.Slime azaldı mı sürekli takviye yapılmazsa iş görmüyor.Slime isimli ürünün yama tutmaması en büyük sıkıntı düşünün az delik büyük ne yapacağız slime doldursun diye dua mı edeceğiz,yama tutmadığı için yama mı yapsak şans eseri tutsa.Tyre Protector FormulaX bu konuda iddialı açıklama yapmış deneyip paylaşacağız.Yama tutuyor mu tutmuyor mu?

  3. ilk testi sıfır bisikletin sıfır lastiklerinde denedik,uygulama konusunda hata yaptığımızı sanmıyorum.Patlak önleyici şeritlere gelince şeriti düzgün bir şekilde yerleştirmemize rağmen kayma yapıyor ve üst üste binip kat yaptığında dikene gerek kalmadan kendisi iç lastiği direk yarıyor.Zorlu bir yokuş çıkarken arka tekerim 5 snyede tüm havası boşaldı lastiği söküp içindeki manzara harikaydı koruyucu lastik üst üste binince birleşim yeri sivrilmiş ve iç lastiği ortadan ikiye bölmüş,yanımızdaki yedek lastik olmasa orda kalırdık.Ayrıca koruyucu şeritlerin de demir dikeni gibi büyük dikenlere hiçbir faydası olduğunu söylemem.Bir yıl kullanmama rağmen hepsini söktüm attım.En iyi ve garanti çözüm koruyucu değerleri yüksek olan kaliteli birer iç ve dış lastik almak.slime,doc blue,koruyucu ara şerit masrafı zaten sıfır iyi bir lastik fiyatını fazlasıyla geçiyor.

CEVAP VER