Bu pazar pijamalarımızı giyip tüm gün evde oturduk, sanmayın !
Sabah beşte kalktık ve bir yanardağı hikayesini , Ihalara Vadisi’ni görmeye, hissetmeye, dokunmaya ve yaşamaya yollara koyulduk.Rahat batması olan bir avuç arkadaşlarla birlikte yollara koyulup Ihlara Vadisi’nin o muhteşem doğasını görmek için yaklaşık olarak üç buçuk saat yol gittikten sonra yürüyüşümüzün ilk dakikasından vadiye giriş için müze kartımın olmayışı ,anlaşmalı banka kartımı daha önce kullandığım için hakkımın bitmesinden kaynaklı 20 TL giriş ücreti verdikten sonra bir daha pişmanlık yaşamadığımı belirtmeliyim.Aslında pişmanlığım bir yıllık Müze Kartının 20 TL olması ve benim bunu daha önce edinmemem ve orada tek giriş için bu ücreti ödememdi.

Neyse geçelim bu giriş mevzusunu asıl mevzu Hasandağı volkanından püskürmüş lavların, akarsu tarafından aşındırmasıyla oluşmuş. Kanyon şekilli bu vadi ilk dakikasından beni fazlasıyla memnun etmişti bile.Melendiz Çayı’na paralel yemyeşil bir bitki örtüsü altında kalan vadide, kuş cıvıltıları arasında ilerlerken kayalara oyulmuş kiliselerin manzarasını izleyerek ilerledik.Kuş sesleri kulağımıza o kadar güzel geliyordu ki sanki görünmeyen bir ses sistemiyle vadi içerisine bu harika kuşların seslerinin bize dinletiyorlardı.Yürüyüşümüz bazen uzun bazen kısa molalar halinde devam ederken bitiş noktasına nasıl geldiğimizi anlayamamıştık bile.Arkadaşlar ee bu kadar mı? daha devam etmiyormuyuz? gibi sorularla yürüyüşün ne kadar güzel geçtiğini iliklerine kadar yaşamış ve tekrarını istiyorlardı.Bu güzel yürüyüşte bizlere eşlik eden tüm arkadaşlarıma teşekkür ederim.

Ulaşım

Karaman’dan yola çıkacaklar için Kılbasan , Karapınar , Emirgazi üzerinden Adana – Aksaray yoluna çıktıktan sonra yine Aksaray yönüne doğru dönüp , Taşpınar mevkiden Helvadere yönüne doğru gidilmelidir.( Dikmen köyünden sonra 5 – 8 km kısmı stabilize yol ) Helvadere’de Ihlara Vadisi tabelalarını izleyerek Ihlara’ya ulaşabilirsiniz.Yürüyüş yapmak isteyenler için başlangıç yeri bizim gibi Selime Katedralinin önünden 10 – 12 Km parkuru yürüyebilirsiniz.
Ihlara Vadisi Hakkında
Vadinin uzunluğunda ve görüş alanınızı kayalara oyulmuş barınaklar, mezarlar ve kiliseler dolduruyor.  Yürüyüş parkurunun büyük bir çoğunluğu düz olduğundan, rahatlıkla yürüyebilirsiniz.Ihlara Vadisinin İçerisindeki Kiliseler
Vadi içerisinde 105 kilise vardır. Bunlardan ziyarete açık olanlardan bazıları ise; Eğritaş Kilisesi, Ağaçaltı (Daniel)Kilisesi, Sümbüllü Kilise, Yılanlı Kilise, Kokar Kilise, Pürenliseki Kilisesi, Eskibaca Kilisesi, Saint Georges (Kırkdamaltı) Kilisesi, Direkli Kilise ve Ala Kilisedir.Hristiyanlık Dönemi
Aksaray, Hristiyanlığın daha ilk yıllarında önemli bir din merkezi olmuştur. Kayseri’li Basilus ve Nazianzos’lu Gregorius gibi mezhep kurucuları 4.yy. da burada yetişmişlerdir. Mısır ve Suriye sisteminden ayrı bir manastır hayatının kurallarını bunlar tespit etmişlerdir. Böylece Yunan ve Slav sistemi doğmuştur. Mısır ve Suriyeli rahiplerin dünya ile olan ilişkilerini kesmelerine rağmen Basilus ve Gregorius’un rahipleri dünya ile olan ilişkilerini kesmiyorlardı. Bu yeni anlayışın yeri Belisırma idi.Gregorius, teslis inancına yeni bir izah getirerek Hz. İsa’nın Tanrılığı tartışmasında İznik toplantısı görüşlerine kuvvet kazandıran fikirler ileri sürdü.Böylece Hristiyanlık tarihinde öncü Gregorius’un yetiştiği kayalık bölge (Belisırma,Ihlara,Gelveri) Manastır ruhuna uygun, kayalara oyulan kiliseler topluluğu halinde geldi. Arap akınlarına karşı, Hasandağı’ ndaki müdafaa kaleleri karşı koyunca bu kiliseler faal ibadet merkezi durumlarını devam ettirdiler.

Ihlara vadisindeki kayalara oyulmuş bu freskli kiliseler, korunarak yeryüzünde eşine rastlanmayan bir tarih hazinesi olarak zamanımıza kadar gelmiştir. Hristiyanlığın ilk yıllarından itibaren kayaların rahatlıkla kazılmasıyla meydana getirilen bu freskli kiliseler ve iskan yerleri 14 km. boyunca Ihlara’dan Selime’ye kadar devam eden “Ihlara Vadisi” içerisinde yer alırlar

Diğer Abonelerin Arasına Sende Katılabilirsin

Posta hesabına bir gün bir mail düşer. Okursun, bakarsın ve çok beğenirsin. İşte o mail sırt çantanı alıp bir yerlere gitmen ve seni harekete geçirmek için yeterli olabilir. Türkiye ve Yurt dışı gezi yazılarımızın mail adresinize gelmesini ister misiniz? Sadece e-posta adresinizi yazarak hemen abone olun! Gezgin İz sizi harekete geçirecek makaleleri mail adresinize göndersin ama reklam vs göndermesin.. :)

1 YORUM

CEVAP VER