Konya’nın Selçuklu ilçesine bağlı Sille’ nin 5000 yıllık tarihine tanıklık etmek ister misiniz?Konya - Sille

Sille’ nin ismi araştırmacılara göre mitolojide yer alan Silenos’ tan gelir, yani “Kaynayıp coşarak akan, su. “Sille’ nin ortasından geçen bu su geçmişten günümüze kadar akmaktadır.

Hititlileri Anadolu’ dan silen bir uygarlık olan Friglilerin izleri de burada.

Konya - Sille

Sille’ nin yakınlarında bulunan Sızma Höyüğü’nde M.Ö. 7. ve 8. yüzyıla ait Friglilere ait izler bulunmuş. Hitit uygarlığına son verdiği bilinen Friglerin izleri bulunduğuna göre Hitit uygarlığının da bu bölgede yaşamış olduğu öngörüsü bulunmaktadır. Tabi ki son söz yine araştırmacı tarihçilerin.

Medeniyetlerin buluştuğu bir yer Sille ve hala izlerini taşımakta.

Konya - Sille

Tarihi biraz ileriye saracak olursak Anadolu Selçuklu Devleti, Karamanoğlu Beyliği ve Osmanlı Devleti bölgede uzun yıllar hüküm sürmüş. Her hüküm süren devlet de bir iz bırakmış. Anadolu Selçuklu devleti tarafından yapılan cami, köprü ve yollar günümüze kadar gelmiş.Günümüzde ise dünya evine girecek olan çiftlerin fotoğraf çekinmek için tercih ettiği en uğrak yerlerinden biri haline gelmiş.

Tarihi seviyorsanız Sille tam size göre bir yer.

Konya - Sille

Evleri, köprüleri, yolları güzel bir restorasyon çalışmasından sonra halka açılmış. Konya’ya geldiğinizde mutlaka uğramanız gereken bir nokta burası. Hızlı bir tur ile yarım gün, tarihi sevenler için tam gün gezilecek bir yer Sille.

Günümüze ulaşan tarihi taş köprüleri, Sille’nin bir çok noktasında görmek mümkün.

Konya - Sille

Restore edilmiş güzel bir konak ve içerisinde Konya’ ya ait çeşitli hediyelik eşya satan dükkanlar mevcut.

Konya - Sille

Arnavut taşla kaplı yollarda faytona binerek trafiğe kapalı olan caddede modern hayatı kısa süreliğine unutabilirsiniz.

Konya - Sille

Modern hayatı el örgüsü bez ve kilimlerle kaplayıp tarihi ortama uydurulan bu güzel arabayla güzel bir anı fotoğrafı çekmeden dönmeyin!

Konya - Sille

Fotoğraf çekinmek için sırada beklemeniz gerekebilir 🙂

Konya - Sille

Tümüyle SİT alanı olan Sille küllerinden yeniden doğuyor.

Konya - Sille

Merkezden başlayarak Sille’nin içlerine doğru restorasyon çalışmaları halen devam etmekte. Yerli halkın artık geçimlerini büyük oranda turizmden kazanmalarından dolayı oturdukları binaları otel, restoran, hediyelik eşya dükkanı, kahvaltı salonları gibi işletmelere çevirmişler. Şehrin büyük kısmının restore edilmesinden dolayı Sille artık yerli ve yabancı ziyaretçilerin akınına uğramaya başlamış.

M.S. 372 yılında inşa ettirilen Aya Elena kilisesi günümüze kadar ayakta kalmayı başarmış.

Konya - Sille

Hristiyan Bizans İmparatoru Konstantin’in annesi Helena Kudüs’e hac ziyareti sırasında tarihi baharat yolu ve hac yolunun Sille’den geçmesinden dolayı yolu buraya düşmüş. Burada ilk Hristiyanlık dönemlerine ait oyma mabetleri gördükten sonra Sille’de yaşayan Hristiyanlara bir mabet yaptırma kararı almış. M.S. 372 yılında yapılan bu yapı birden fazla tadilatlardan sonra günümüze kadar gelmeyi başarmış.

Kilise iç duvarlarında ve tavanda Hz.İsa, Hz.Meryem ve Havarilerin figürleri yer almakta.

Konya - Sille

Kardeşçe yaşayan Müslüman ve Hristiyanlara güzel bir örnek olan bir ‘Piyano’

Konya - Sille

Mübadele sırasında bölgede kardeşçe yaşayan Hristiyanların gitmeden önce Müslüman komşusuna emanet ettiği bu piyano komşusu tarafından saklanarak ve restore edilerek günümüze kadar gelmeyi başarmış.

Bu güzel Sille yazısıyla fotoğraf çekinmeyi unutmayın.

Konya - Sille

Tepenin üstünde bulunan yapı eskiden Şapel olarak kullanılıyormuş, şimdi ise zaman müzesi olarak kullanılmakta.

Dağın eteklerine çıkın bakalım ne göreceksiniz!

Konya - Sille

Sille’ye girer girmez gözen çarpan en önemli yapılar ise dağın eteklerinde bulunan Kapadokya’daki peri bacalarını andıran cinsten oyulmuş mağara kilise, kaya mezar, tapınakları ve yerleşim yerleri.

Mağaralar bölgesinde sprey boya ile yapılan tahribatlar gerçekten içler acısı.

Konya - Sille

Türkçe konuşup, aynı kültürü yaşadığımız Türk Hristiyanlar uzunca yıllar burada yaşamışlar. Peki Kim Bunlar?

Konya - Sille

Karamanlı Ortodoks Hristiyanları dediğimiz topluluklar dilleri Türkçe, Türk kültürü ile yaşayan, Türk kökenli fakat dini inanışları Hristiyan olan topluluklardır. 1923 Lozan Anlaşması ekli protokol hükümlerince Rum sayılarak Yunanistan’a zorunlu göçe tabi tutturulmuşlardır. Gittikleri yerde büyük sorunlar ve sıkıntılar çeken bu insanlar uzun yıllar evlerinde Türkçe konuşmuşlar ve kültürlerini yaşatmaya devam etmişlerdir.

Sille’nin etrafında bulunan her küçük tepenin başında bir şapel ya da bir cami bulunmakta.

Konya - Sille

Girişten çıkışa kadar dört tane toplu mezar gördüm. Bu mezarlar Osmanlı döneminden ve çeşitli tarihlerden kalma mezarlar. En çok dikkatimi çeken ise taş işçiliğinin gelişmiş olmasından kaynaklı mezar taşlarının şaşalı ve işlemeli olması.

Üstünden bırakın bir atın geçmesini iki kişinin aynı anda geçmesi zor bir köprü ne amaçla yapılır ki!

Konya - Sille

Karşınızda gördüğünüz Tarihi Şeytan Köprüsü. Türkiye’de biri Van’da, diğeri Konya Sille’de olmak üzere iki tane mevcut. Avrupa’da ise birbirinden bağımsız bir çok bölgede aynı ismi taşıyan köprüler mevcut. Hepsinin tek ortak özelliği isimlerinin ‘Devil Bridge’, ‘Şeytan Köprüsü’ olması.

Tarihi Şeytan Köprüsünün birden çok efsaneleşmiş hikayesi mevcut.

Konya - Sille

Orta Çağ Avrupa’sında Hristiyanlığın yükseliş dönemleriyle orantılı olan bu köprüleri yapan mimarların bitirebilmek için şeytanla anlaşma yaparak ya kendi canını ya da köprüden geçen ilk kişinin canını almasının karşılığında köprüyü yapmakta yardım edildiği düşünülmekteydi.

Efsanelerin haricinde bu tarz üstünden zor geçilebilen köprülere Şeytan Köprüsü denilmiş olma ihtimalinin de yüksek olduğunu biliyoruz.

Konya - Sille

 Sille birden çok çeşitli yapıları ile sizleri bekliyor, en kısa zamanda görülecek yerler listenize eklemeyi unutmayın.

Diğer Abonelerin Arasına Sende Katılabilirsin

Posta hesabına bir gün bir mail düşer. Okursun, bakarsın ve çok beğenirsin. İşte o mail sırt çantanı alıp bir yerlere gitmen ve seni harekete geçirmek için yeterli olabilir. Türkiye ve Yurt dışı gezi yazılarımızın mail adresinize gelmesini ister misiniz? Sadece e-posta adresinizi yazarak hemen abone olun! Gezgin İz sizi harekete geçirecek makaleleri mail adresinize göndersin ama reklam vs göndermesin.. :)

2 YORUMLAR

  1. Sille Seytan koprusunden 2 kişi bile yanyana geçemez ne amaçla yapılmış diye yazmışsiniz , burasi aslinda kopru değil su getirmek için rumlar doneminde yapilmiş bir su kemeri yani insan geçişi için değil su kanali için..

CEVAP VER